Předchozí pohled na ORIGINAL | OCR Následující
str. 65



slechli. Já již více do stáje ke koňům nesměl, ty uklidil hausknecht. Když pozdě na noc jsem chtěl platiti, nevzal šenkýř ode mne nic, ale řekl mi: Všecko, co jste vypil a snědl, s radostí vám daruji, já za tu noc vytočil piva více než si myslíte"!

Budák jest všude, kde se může zpívat. O trzích v Milevsku zpívá v předních hotelech z vlastního popudu, doma nepropustí jednu muziku. Když u muziky zábava se oživuje, a to se stává na venku vždy pozdě, ale pak to vydrží, hosté se sesypou na Budáka, aby jim zazpíval; nutí ho k pití а к tanci. Budák však piják není. Při tanci muziky na něho „zastavují" a v tu chvíli nezpívat, značí pohanu. „To mně udělali již jako starci a já se velice pohněval a spustil jim písničku: Kdybych já věděla, co můj milý dělá (Hol. IV č. 35, rejdovák, v dohře s jukačkou, co Budák umí a co se zde bravurně pěstovalo) a bylo konec, muziky nemohly s místa." Tehdy mně, sběrateli, pravil o tomto případu kapelník: „Byl jsem jako muzikant snad v půl Evropě, v Rusku, Polsku, Uhrách, ale takového něco jsem ve svém životě neslyšel a nehrál a myslím, že nejsem poslední muzikant." —

„O žních (vypravoval mi „Budák) šel jsem s kosou na pole do Něžovic. Z okna koukal na mě Spejra (vlastní příjmení Brož, sedlák) a volal: Budáku, pojď sem, máme tu zpěv! Postavil jsem hrabici na zápraží, vešel do sednice a pustili jsme se do zpěvu.. Zpívali jsme celé odpoledne; večer jsme otevřeli okna a celé Něžovice přišli pod okna poslouchati. Byly dvě hodiny v noci, když jsem šel domů!" To se stalo r. 1910 o žních a příhoda ta dává nám názor o zpěvních besedách proslulých našich zpěváků, jako byli Budák a Spejra.

„R. 1904 přišli k nám do Něžovic šumaři (vypravuje mi Budák). Sešli jsme se v hospodě. Přišel tam také velebný pán z Jenšovic, který ten dvůr spravuje. (Milevsko patří premonstrátskému panství Strahovskému). Dal mi zlatku, abych ji dal sumářům a něco jim zazpíval. Sel jsem, zlatku jsem odevzdal a pravil: Já bych vám taky něco zazpíval! Sumáři svoliii abych jen zpíval. Spustil jsem: Sepekovský zvony, to jsou pěkný zvony... Když jsem přezpíval, šumaři na sebe koukli, začali hráti a nešlo to. Abych prý zazpíval něco jiného — zpíval jsem jinou a zas to nešlo." —

Tentokráte Budák sumářům křivdil. On mně obě písně zazpíval a byly nepravidelné. Píseň „Sepekovský zvony" měla za základ jihočeskou „Ty korunský zvony" (H. III), ráz „do kolečka" zbyl, moll se ztratil a cizí hudebníci, slyšíce po prvé tu nepravidelnost a nezvyklost, zahráti ji nemohli. Rovněž tak to bylo s písní druhou. — Tu ještě připomenu, že ani jediná píseň Budákova nebyla tóniny měkké.

Když jsem Budáka prvně vyhledal, pracoval o žních na poli u myslivce. Ochotný myslivec pro Budáka poslal a tento Budák, tento největší zpěvák naší doby tak byl zaražen, že naprosto nic mi neřekl. Jaké jest tu třeba opatrnosti, aby sběratel pochopil stav a duši zpěvákovu. — Ten slavný v pravdě zpěvák zemřel krátce po Dušičkách 1918 v stáří kol 80 let. Svoji smrt si předpověděl; poslal po svých dětech se vzkazem, aby se s ním přišly rozloučiti, že třetího dne umře, co se také vyplnilo.


Předchozí   Následující