str. 145
Motiv předcházející skupiny a motiv uvedený zde kombinuje pověst seyeroněmecká, Kuhn-Schwartz 18 č. 22. Muž a žena pracují na seně. Zena nemá klidu, vše ji žene pryč. Řekne muži, aby, přijde-li divoké zvíře, hodil mu svůj klobouk a utekl. Swinou připlave po chvíli vlk, muž mu hodí klobouk, který vlk roztrhal. (Sr. stejný rys v jiné severoněm., Kuhn-Schwartz 469.) Pacholek zabil však vlka zezadu vidlemi; ihned proměnil se v sedlákovu ženu. V pověsti lužické, Černý 427 č. 225, pacholek a dívka přes poledne hrabali slámu na poli; přišel jako vlk, dívka se bránila hráběmi, odběhl a vrátil se s tváří rozbitou.
Již francouzský zápis z roku 1583, sr. Hertz 69, vypravuje o vlkodlaku, jehož postřelil myslivec a jehož krvavou stopu sledoval až do chalupy; tam zavazovala žena muži těžkou ránu. Souzen a popraven. Celá řada je podobných pověstí německých. Grimm D. S. II. 293 č. 213: ovčák poranil vlka hozením sekyry do beder; v křoví ríkšel starou ženu, zastavující si krev. Mladík uťal vlku tlapu, druhý den stařena s uťatou rukou, Wolf č. 242, vlk postřelen šípem, druhý den přizná se pacholek, umíraje, že on byl tím vlkem, Wolf č. 242 (— Hertz 69). Pastýř udeří vlka holí olšovou, potká hned nato kulhající ženu, která před soudem nemohla popříti, že je werwolf, Hertz 78.
V pověstech pomořanských se vypravuje o tom, jak vlkodlak střelen zbraní nabitou zděděnými stříbrnými knoflíky, tak pověst z Rujany, Haas 78 č. 136, kde vyšlo pak na jevo, že to byla vážená osobnost, sr. Z. V. V. XXVI. 274. Přesunutí motivu zděděného knoflíku stříbrného je v pověsti z téže krajiny, Haas 79 č.138; boháč jako werwolf ohrožoval lidi při honu, měl zděděný knoflík stříbrný, a proto byl si jist. Myslivec mu podstrčil obyčejnou kuli, při ^následujícím honu střelen a vyklubal se z něho boháč z Vorlandu. Ve Slesviku střelena jako vlk kulí ze zděděného zlata stařena, jež pak měla léta otevřenou ránu, Müllenhof 231 (= Hertz 83). Střelec postřelí vlka na hřbetě a ihned stojí před ním v kožešinu oděná žena a naříká, proč ji střelil, když mu teprve před 3 dny poslala postní koláč, Hertz 79. V Pomořanech postříleno před 250 roky mnoho werwolfů od studentů, kteří měli kule ze zděděného stříbra, Temme 308 (= Hertz 84). Myslivec zastřelí werwolf a potřísněného krví, obyčejnými kulemi nezranitelného, tím, že nabije „Hollunder-mark" a „Dratkugel", Hertz 78. Poraněna stará žena. Spálena.*)
V pověsti pruské, Reusch 101 č. 85 (2), myslivec střelil na vlka, který naň cenil zuby, ale neporanil ho. Ulil si tedy křížovou kuli a zastřelil v něm starého rychtáře. Byl obžalován, ale propuštěn, poněvadž se vědělo, že byl rychtář werwolfem a našel se mezi lopatkami mrtvoly chvost.
Slovenská pověst, SI. Pohl'. XVI. 251 č. 6., má však úvod jiný, a proto není konečného motivu přeměny. Valach pásl pod Brezinkou ovce. Přiblížil se jakýsi žebrák a nedaleko přeměnil se na vlka. Zadrhl asi 20 ovec na hromadu. Valach na něho střelil, ale nic se nestalo. Nabil tedy „pipsáru" a tou zdechl, „tak že len prach ostal po ňom".
Hojně je rozšířena pověst tohoto typu v Bergu. Sedlák pronásledován werwolfem, sevřel jeho tlapy ve dveřích. Pacholek vrazil mu do
*) Pověst zcela podobnou uvedeným ze sev. Afriky sděluje Andree I. 71, o tomtéž Stewartova v Z. V. V. 19, 36, 48 (pozn. 49), 50 (pozn. 55).