str. 168
iii.
Osamocující vlivy a tendence v Australském soustátí.
Sjednocení australských kolonií v Commonwealth bylo dílem pokrokových živlů a zejména těch, které byly politicky organisovány v australské straně dělnické. Probuzení jednotného australského uvědomění, australského vlastenectví vycházelo z těch vrstev, jimž koloniální Separatismus byl nepohodlným zařízením, zastaralým již proto, že zákonodárné sbory jednotlivých kolonií byly pevnostmi konservativních živlů opírajících se o veliký majetek pozemkový (squatterů).
Původní pracovní program dělnické strany byl obecně pokrokový a sociálně reformní, doktríny revolučního socialismu v něm nebyly obsaženy a neodstrašovaly vrstev pokrokových od spolupráce a od hlasování pro stranu. Tato veliká strana opírající se o pevné organisace, skládající se z členstva, jež za své ideály bylo odhodláno nasaditi vše, pronikala svými idejemi i do vrstev z tradicionelních nebo z materielních důvodů jí nepříznivých. Vskutku, dokud nedostavila se s požadavky výlučně třídního rázu, byly její návrhy reformní přijímány ochotně skoro vším občanstvem a hlavní zásady ideologie jí rozšiřované staly se téméř dogmaty australského politického hospodářského přesvědčení, jímž hýbati se neodváží dosud nikdo, nechce-li vydati se ztrátě popularity.*)
Ideály australské svobody jsou velmi vysoké a vším právem dlužno přiznati, že Australie a současně s ní i Nový Zéland pokusily se v míře největší uskutečniti dalekosáhlé reformy sociální mnohem dříve nežli podobné -hnutí mělo naději na úspěch v zemích starších.
Srovnáváme-li tu Australii se Spojenými Státy Americkými vidíme, že od základu rozdílný názor na soukromé podnikání v oborech všeobecnému dobru sloužících je jednou z podstatných příčin naprosto se různícího hospodářského i sociálního myšlení a vývoje v těchto dvou velkých svobodných obcích. V Americe soukromé podnikání ujalo se téměř všeho a americká veřejnost nic nenamítala proti tomu, pracovaly-li a měly-li podíl na zisku velké kapitály cizí, zejména anglické. Individuální podnikavosť ve všech oborech hospodářské činnosti, co nejméně omezená předpisy zákonů a nařízení, jest americkým ideálem, který vždy šmahem vítězí nad nejlépe míněnými reformami v duchu státního socialismu.
V Australii byl to sklon к osamocenosti, vyjádřený nedotklivostí proti cizímu kapitálu, jeho vlivu a jeho ziskům, který nejvíce působil pro státní iniciativu ve stavbách dopravní sítě, melioračních a jiných. Australské obyvatelstvo chtělo míti cizí kapitál potřebný do těchto podniků ve státních a obecních půjčkách, pod svojí politickou kontrolou. Té zásady drželo se i když bylo třeba dopláceti na podniky pasivní a odpor proti soukromému podnikání ve velkém vzrostl a utvrdil se ještě více proniknutím zásad hlásaných stranou dělnickou.
Velice účelnou propagandou byla národní idea všeaustralská spojená nerozlučně s ideály sociálního pokroku; reformní zákony sociální
*) Politický neúspěch nedávného premiera Jižní Australie Sira Henry N. Bar-wella byl způsoben jeho statečným vystoupením proti White Australia policy.
|