Předchozí pohled na ORIGINAL | OCR Následující
str. 30

linu a kilimu, tedy t. zv. gobelinová práce z druhu „gewirkte Teppiche" vůbec.

Zapiastky jsou chránítka na zápěstí ruky ze silné vlny, kterých užívají muži k práci s dřevem v lese a které rozšířeny jsou v horských krajích. Jsou lemovány kůží. Jsou rozšířeny v několika starobylých druzích výroby.

Osnova se napne na „klátiku" t. j. kusu kulatého dřeva (viz obr. na str. 30), které je opatřeno nahoře i dole hřebíčky bez hlaviček, okolo nichž se osnova zachycuje. Tato osnova, obyčejně konopná, napíná se od dolních hřebíčků к horním a zpět


Čís. 3. „Klátik" a „zapiastka" z Polomky na Hor. Hronu.

a pak se proplétá silně kroucenou vlnou ve dvojí barvě, která tím, že je brzy jedna, brzy druhá barva navrchu, vytvořuje ornament. Pletivo outkové dvoj- až i vícebarevné (obyčejně bílá barva vlny, zelená a červená, nebo černá) se silně při práci stlouká, a po snětí s „klátiku" se zbytky osnovy zašijí do pletiva vespod a olemují kůží.

Tento „klatík" bývá kulaté dřevo s dvěma hřebíčkovými kotouči nahoře i dole (na př. Pohořelé), nebo jen kulaté dřevo (v Polomce, viz fot. str. 30) aneb jen kus plochého prkénka (v Bacúchu). Vyrábí je tu a tam nějaký stařec po dědinách, na Horním Hronu, od Černého Baloghu až k Šumiaci a také v Liptove jsem našel tyto výrobky, docela i rukavice tak dělané,, ale dosud nenašel jsem tam výrobce.

Jak v druhu kroucení a oplétání outku, tak již v tom zašívání přečnívající osnovy lze spatřiti nejen primitivnost a zá-


Předchozí   Následující