Předchozí pohled na ORIGINAL | OCR Následující
str. 59



Píseň o jedny bohaprázdny panně, která 7 svých vlastních dítek o život připravila

vypravuje zase o frejovné Rozárce v Rejně Kolíně, která 7 svých dítek jedno po druhém hned po porodu zardousila. Dušičky nekřtěňátek v domě, kde se vraždy staly, večerní dobou smutně kvílely. Konečně zjevily se majiteli domu a vyznaly, že bez svátosti křtu nemohou nalézti pokoje. Matka byla pak odvedena do žaláře a odsouzena k smrti. Když kráčela к šibenici, všechny dušičky ubíraly se s' nářkem za ní a jak matka byla po smrti, vzlétlo 7 holoubátek k nebi.

V jiné písni čteme zase o nezdárné dceři, která starou matku vyhodila na hnůj a domů ji již nepustila. Matka v zoufalství odešla na půdu, kde se oběsila. Ráno ji tam dcera našla. Než nelitovala jí, ale uhodila jí ještě polenem do hlavy. Matka chytila ji však za ruku a sevřela tak mocně, že nemohla se již vyprostili. I posláno pro kata, aby uťal matce ruku. Ale ani to nepomohlo, neboť kat „jak sekerou zaťal, hned si ha ní zub udělal".

Dcera v tom postavení, stále křičíc a bědujíc, setrvala devět dní, až „devátý den z večera, matka ji uškrtila".

Píseň se končí napomenutím: „lidi tam pořád chodili, děti tam sebou vodili, by si z toho příklad vzaly, rodiče své milovaly."

Jistá novina o třech bohaprázdných dcerách v bavorské zemi

(vytisknuta pro uvarování zlého) vypravuje zase o třech nedočkavých pannách, které dlouho marně „dělaly věnců, čekajíc к sobě mládenců". Když konečně nej-starší vyřkla rouhavá slova „by čert z pekla přines' některého mládence k nám, já mu tento věnec dám", hned к domu přijel krytý vůz, v němž „ďábli byli a kordy měli pozlaceny, červené peří, ať kdo chce věří, a koně vrané, šaty vypucované". Ďábel hned prosil nejstarší o věnec „není-li v neděli vitý, za to máš mou paní býti". Konečně čerti odvezli 2 starší do pekla, nej-mladší a nejhodnější jich moci unikla.*)

Příběh neslýchaný, kterak jeden pastýř skrze čarodějnictví ve vlka se proměňoval, naráží na dávno zašlou pověru o vlkodlacích.**)

Pravdivý příběh, kterýs e stal v chrudimském kraji ve vsi Vojtěchově na panství łych e n burském,***) kterak jeden rouhač od Rodičky Boží potrestán byl roku 1821.

V den narození Panny Marie, kdy se slaví na českém východě oblíbená poutní slavnost к chlumecké Panně Marii,

.*) Pozn. red. Nějaké skládání tohoto obsahu proniklo do ústní tradice české a udrželo se v ní. Srovn. Kubín—Horák, Kladské písničky, str. 168 násl. Tekst р. Blažkův podává nový doklad, že zejména legendární skladby „lidové" mají často prameny literární.    J. H.

**) Viz moje „Po'Velsti a obráeky 2 Qhriuidimska, řada III., str. 177. ***) Rychmburk u Skutiče.

Předchozí   Následující