str. 63
Gustav Jungbauer: Böhmerwald-Märchen. Passau 1923 (Böhmerwäldler Volksbücher 4) str. 85.
Tato sbírka německých pohádek ze Šumavy obsahuje 30 čísel, z nichž dvě byla již vytištěna. Vydavatel v poznámkách odkázal na příslušnou literaturu, hlavně na Anmerk. Grimm. KHM. Tu též uvedl, kde byla která zapsána a od koho sebrána. O výpravovatelích bohužel není ani slova. Reprodukovány jsou spisovnou němčinou. Jen místy v rozmluvách zachováváno nářečí.
Přirozeně, že nevěnována žádná pozornost našim pohádkám. V tom směru budiž knížka doplněna.
Č. 1. O zakleté žábě. Srv. můj Súpis slovenských rozprávok II, 185 č. 13. Verse se v nejednom od běžného vypravování odlišuje. Hlavně zakončením: rek vysvobodil zakletou prin-cezku, když jejími třemi klíči otevřel zámek, vybral si dva hně-dáky, stříbrný kočár a tak přijel к rybníku, přivezl ji pak domů, ale sotva všickni se obdivovali její kráse, zmizela uletěvši jako bílá holubice.
Č. 2. Tři bratři a pták „venus". Viz Tille, Böhm. M. I, 177, Kubín, Podkrkonoší záp. 340, 710, č. 175. Súpis slovenských rozprávok II., 375.
Č. 3. Král pozdraví se hruškou ze skleněné hory. Srv. Tille, Böhm. M. I, 194. Reku pomáhal šedivý mužíček, když mu přál dobrý večer! a dobré jitro! dostal se takto do skleněné hory a všechny tam vysvobodil.
Č. 4. Králevic a kouzelný meč, t. j. o zradné matce. Viz Kubín, Podkrkonoší záp. 731, č. 229.
Č. 5. O Turku a perníkové chaloupce. Viz Kubín, Kladské povídky II, 66, č. 21.
Č. 6. Macecha a zpívající ptáček. К versím sestaveným v Anmerk. KHM. Grimm, I, 412 dodány buďtež: Hruška,, Na hyjtě II, 34—7, Kubín, Podkrkonoší záp. 726, Bergsträsser, Neu-aram. M. 101, č. 31.
Č. 7. Havraní matka. Pokus o novou povídku, vdova umořila svou dceru do smrti, aby nepřekážela jí v sňatku. Při pohřbu kajícně vše vyzradila a sklesla mrtva.
Č. 8. Zakázaný pokoj. Zlomkovitá verse látky o ModroVou-sovi, viz Kubín, Podkrkonoší záp. 692, č. 122.
Č. 9. Nebeská královna a neposlušné dítě. Kusá verse látky o kmotřence „Márinko, bylas v pokoji?" Srv. Kubín, Podkrkonoší záp. 566, č. 6. Náleží k druhé skupině.
Č. 10. Muž se třemi psy. Srv. Kubín, Podkrkonoší 94, 615, č. 39. К loupežnické povídce připojena jiná: hrabě přišel morem o všechen svůj dobytek a slíbil čertu svou dceru, odejme-li mor. Pak se svými psy potkal kočár, ve kterém vezl kočí hra-běcí dceru к čertu. Přisedl do kočáru a jel s ní. Když dojeli, nabídl rek čertovi sklínku, a dal mu z ní šňupnouťi a tím ho přimrazil к stolici. Jinde pomohl si rek proutkem. Viz Kubín;