str. 112
odnesou matce na postel, aby se s ním těšila a obkládají je páterkama, t. j. růženečky, aby matka se za ně modlila.
Nyní nastává hostina, která se jmenuje „krstenie". Na hostině předkládá se maso, koláče, čaj a víno, kterým připíjejí na zdraví matčino a na štěstí dítka. Při hostině zaváže krstná matka do košilky dítka stříbrný nebo zlatý peníz na památku. Někdy uváže dítku na nohu i na ručičku stužku, aby dítko nemělo „humporu a vredy".
Hostina vystrojena je většinou z darů přítomných hostí a kmotry. Tato musí donésťi to „pečené prase", které přináší porodní babička do domu dítku pro štěstí. V názorech lidových prasátko je symbol štěstí.
Hostinu zahájí krstný otec proslovem:
„Milovaní kmotrovia a ctení shromáždění!"
|
„Povoláni sme do tohoto príbytku nielen, aby sme pili a jedli, čo sa nám předkládá, ale aby sme pri tom aj my všetcia tu prítomní tej radosti účastní boli, ktorú majú naši páni kmotrovia z toho, že im teraz Pán Bôh synáčka (dcerušku) požehnať ráčil. A ako všetky dietky naše sú nepreplatené dary božie, tak aj toto nemluvňa patrí medzi ne, z toho sa nielen jeho vlastní rodičia, ale aj my jeho kmotrovia tešiť a radovať máme. Nech je vtedy za tento dar meno Pána pochválené a nech Bôh, pôvodce života ľudského, ráči toto novorodzeniatko pri živote a zdraví udržovať, aby ono rástlo a prospievalo vekom a múdrosťou a aby nielen Bohu, Stvoriteľovi svojmu, ale aj nám ľudom i v živote svojom íubilo sa, šťastie, ak časného, tak aj večného účastným sa stalo. Matku však rodičku, ktorá skrze porod tohoto dieťata síly a zdravia pozbavená je, nech Bôh nebeský opatruje a jej ztracené zdravie pri-navráťi, aby sa z tohoto plodu tešiť mohla a Boha za láskavú ochranu a všetky dary oslavovať mohla!"
Po proslovu připíjí se na zdraví dítka, matky, otce, krstné matky a krstného otce. Řeční se při každém prípitku. Vůbec slovenský lid libuje si v těchto, poměrně dosti dlouhých a únavných proslovech, které má opsané a dosti trpělivě se jim učí, zvláště na svatbu.
Při hostině vybírá si porodní babička na talíř peníze, které jí patří. Jejím úkolem je bavíti hosty. Proto všemožně snaží se pobaviti hosty a hostinu uvésti do proudu. Obyčejně před večerem opouští dům a s výslužkou a peněžitým darem asi 40 Kč odchází domů.
Trvá-li krstenie i večer, přesně o půl dvanácté hodině muži opouštějí dům a rozcházejí se domů. Není známo, proč. Snad jakýsi přísný mrav lidový to káže. Snad je to z ohledu na matku, která je v „kútoch" a potřebuje jistotně odpočinku anebo je to pověra, že již se blíží půlnoc, kdy zlí duchové mají největší moc a obcházejí dům, kde leží žena v „kútoch".
|