str. 142
Zprávy o museích a společnostech národopisných.
Ve zprávě o činnosti spolku zdůrazňována je vnitřní činnost, zejména vydavatelská (chystáno je vydání Michálkovy Geologie okresu) а přípravy pro přestěhování sbírek do barokní budovy vedle radnice. Členy měl spolek podle zprávy 224, mezi přispěvateli sluší jmenovati rakovnickou spořitelnu (dar 2000 Kč), město, záložnu, okresní správní komisi a j.. D. S.
@-------------------
Musejní a literární spolek Palacký ve Slaném vydal r. 1925 XXXIII, svazek své ročenky Slánský obzor, který přináší opět řadu statí z různých kulturních oborů a zpráv o vzestupu musea a jeho sbírek. Prof. Fr. šváb pokračuje ve své poutavé historii smečenského panství, zpracované na základě archivních zpráv. Více než k osudům panské rodiny a jejího majetku obrátil zřetel k sociálnímu postavení lidu a k hospodářskému rozvoji kraje. Právě toto poslední období XVIII, a XIX. století, ve kterých mohl přehledně promítnout vývoj poměrů od krutého útisku předtereziánského do úplného osvobození r. 1848, poskytlo mnoho vděčného materiálu. Z bohatého obsahu ročenky vyznačuji dále stať Soupis a ochrana přírodních památek a znamenitostí v okrese slánském, příspěvek Švábův o účasti Risutských na revoluci r. 1848, zprávu o předhistorickýoh nálezech ve Pchérách a Humnech, vzpomínku na slánského učitele Ignáce Jandu a vypsání památek, uložených v makovici na velvarské bráně. Musejní činnosti dotýká se obsažný popis numismatického oddělení musea, které bylo nově instalováno ve vlastní síni a které si zasluhuje svou početností a uspořádáním skutečného uznání. V šesti velkých vitrínách vyloženy jsou mince české i cizí a řada medailí a v nástěnných rámech zastoupeny jsou i různé bankovky. Kustos musea, F. Duras, referuje ve své zprávě o změnách v museu, o nové instalaci církevního oddělení v nových skříních, o získání další výstavní místnosti a o chystaném celkovém přeinstalování sbírek. Zakončuje ji obšírným výčtem nově získaných předmětů (více než 150 kusů) a jejich dárců.. D. S.
@-------------------
Musejní spolek v Pelhřimově zasloužil se v minulém roce o obory historické mnohostrannou činností. Především byla věnována pozornost ochraně památek a spolek několikrát zakročil pro zachování starobylých budov a jejich uměleckého rázu, a to jak u městské správy, tak i mimo město. Vedle přímého zasahování projevila musejní správa soustavnou péči o jejich ochranu i spoluprací při novém stavebním plánu města, soupisem všech stavitelských památek, které nutno uchovati. Činnost sběratelská získala pro museum řadu předmětů, z nichž nejcennější přibyly do archaeologického oddělení a lapidaria a do oddělení cechovních památek. Správě musejního spolku podřízen je nyní i městský archiv, vědecky uspořádaný prof. Jos. Dobiášem, a zároveň historická hnihovna, která je při něm budována a ve kterou je snášena veškerá literatura Pelhřimova se týkající, tvoří pevný základ pro každé studium tohoto kraje. Na poli publikačním chystá spolek vydání obsáhlých dějin Pelhřimova a jeho okolí, J. Dobiášem zpracovaných.
Činnost Musejního spolku setkává se s porozuměním veřejnosti. Městská správa na př. vedle pravidelného ročního příspěvku opravila budovu — zámek pánů z Říčan a přispěla k vydání městských dějin, rovněž jako okresní správní komise. (Dr. Karel Jun, Musejní práce v Pelhřimově. Týdeník z Českomoravské vysočiny, 9. ledna 1926.). D. S.
@-------------------
Tatranské museum ve Velké u Popradu. Musejní spolek, r. 1881 založený, hlásí se novou činností. Po převrate odchodem maďarských členů výboru a vypověděním sbírek z místností školy velmi utrpěl, ale nyní, zí-skav nové vedení a nové členy a konečně i vhodnou budovu pro sbírky, kterou obec zakoupila pro ně v bývalém Krompecherovském sadě, dohání zameškané. Ve sbírkách převládá přírodovědný materiál (11.119 kusů). Četná je i sbírka mincí '(3000 kusů), sbírka zeměpisná a knihovna (4233 svazky, kromě 10 rukopisů). Národopisné oddělení obsahuje 718 předmětů, má za-
|
|