Předchozí pohled na ORIGINAL | OCR Následující
str. 143



řízeny dva interieury a připravováno je jeho soustavné doplňování. V plánu je i přenesení skutečné koliby s veškerým nářadím k sýrařství potřebným. (Slovenský východ, 17. LV. 1926.) Dostoupí naše tatranské museum po lidopisné stránce výše polského tatranského musea v Zakopaném?

.    D. S.

@-------------------

V Trenčanských Teplicích konány jsou přípravy ke zřízení místního musea pro obvod bývalé stolice trenčanské a okres prievidzský s obvyklým programem vlastivědným, při čemž na oddělení národopisné je kladen zvláštní důraz. Obec i správa lázní slibují podniku svou podporu. Vzhledem k národopisné zachovalosti Trenčanska bylo by zcela na místě, aby se domácí společnost ujala soustavného zkoumání a sbírání, a to co nejdříve.

.    D. S.

@-------------------

Stále zdůrazňovaný požadavek polského musejnictví, samostatný referát pro musea při ministerstvu osvěty, zastává znovu Włodzimierz Antoniewicz ve své rozpravě Muzealnictwo, Przegląd Warszawski, 5. 1925. IV. str. 77—82. Zároveň podává zprávu o činnosti „musejních rad", které ministerstvo zřídilo r. 1922 jako poradní orgány ve věcech musejní správy a jako oporu pro malá musea krajinská. Oblastní rady byly zřízeny zatím čtyři, ve Varšavě, Poznani, Krakově a Lvově a jedná se i o zřízení podobné rady ve Vilně. Oblastní rada ve Varšavě vypracovala především náčrt na potřebné budovy pro varšavské ústavy, pro Museum Země (sbírky geologické a mineralogické), pro museum botanické a zoologické a pro Museum Člověka (sbírky antropologické, archeologické a etnografické). Poznaňské oblastní radě podařilo se uskutečniti Museum Velkopolské spojením bývalého německého ústavu a Muzea im. Mielźyńskich, čímž získala, Poznaň nejbohatší sbírky archeologické, pěknou galerii malířství a soch a pěkné kolekce umčlecko-historické. V Krakově byly podány především projekty na novou budovu Národního musea, ale péče byla věnována i Národopisnému museu i Tatranskému museu v Zakopaném. Centrální rada, do které jsou vysíláni zástupci oblastních rad (ze skupiny humanitních věd i přírodních) i odborní interesenti a které předsedá ministr osvěty nebo jeho zástupce, pověřila činností prozatím radu varšavskou. Uloženo jí bylo vypra-covati návrh pro musejní organizaci v Polsku, vypracovati statut pro varšavské museum přírodních věd a vymoci zřízení ústředního musea ve Vilně. Tato všechna činnost rad autoru článku však nestačí. Žádá zejména více iniciativy, která by vycházela od odborníka v ministerstvu. Mezi jeho přední po-virmosti klade i řízení museologického časopisu..    D. S.

@-------------------

Bibliografie statí o ukrajinských museích a ochraně památek na Ukrajině, v Polsku a v Podkarpatské Rusi, psaných ukrajinsky v letech 1914 až 1923, sestavil Иван Калинович: Бібліографія украінознавства, Матеріяли до украіінськоі' бібліографіі', том V., стр. 25—27. (видае Бібліографгчна коыісія Наукового товариства імени Шевренка) y Львовн 1924.

@----------------------

Българско етнографско общество. R. 1925 došlo při Národním národopisném museu v Sofii k založeni Bulharské národopisné společnosti, sdružující pracovníky k jednotnému postupu a směřující k rozšíření zájmu o národopisnou práci. Vedení společnosti ujali se přední bulharští odborníci. Předsedou byl zvolen prof. Iv. D. Šišmanov, místopředsedy prof. M. Arnaudov a A. P. Stoilov, sekretářem St. L. Kostov. Cílem společnosti je sbírati a ochraňovati lidové památky a doklady lidového života. V první řadě je obrácen zřetel ke sbírání lidových písní, zejména nápěvů, a za pomoci ministerstva národní osvěty začalo se již s jejich zapisováním.

@------------------------


Předchozí   Následující