str. 144
Д. Щербакивс-ький v novém sborníku Записки етнографічного Това-риства (Киів I. 1925) podává obšírnou zprávu o národopisných sbírkách Všeukrajinského historického musea kijevského: Відділ народнього мнстецтва y Всеукраінському Історичному Музею імени Т. Г. Шевченка y Кігі'ві (str. 54—59).
Zmíniv se zcela stručně o dosavadním směru národopisného zájmu- na Ukrajino a o sbírkách při jiných museích a ústavech přechází k historii sbírek ve Všeukrajinském museu kijevském. Toto museum je bývalý Киівсь-кий Художно-Промисловіш и Науковіш Музей іменн іып. Миколи II. a odtud umělecko-průmyslový zájem v něm-dodnes převažuje. Sbírání etnografického materiálu, t. j. dokladů lidového umění, bylo zahájeno v r. 1902 a po zdařilé výstavě r. 1906 došlo k založení zvláštního národopisného oddělení pro ně. Od r. 1910 dostávalo se museu státní subvence a mohlo se začíti se systematickou a intensivnější činností. Ale tím, že byly státní a zemské subvence ustanoveny především pro podporování uměleckého průmyslu, bylo způsobeno, že se etnografické oddělení omezilo téměř výhradně na lidové výrobky umělecké hodnoty. Ščerbakivskyj také je důsledně charakrterisuje jako „підділ народнього мистецтва" a no oddělení národopisné. V tomto směru byl však získán vzácný a hojný materiál, celkem na 30.000 předmětů. Autor, vyznačiv způsob, jak byly sbírky shromažďovány (především exkursemi) a jak vzrůstaly, popisuje přehledně sbírky musea s vystihující charakteristikou a oceněním jednotlivých kolekcí.
Dobrou polovici sbírek tvoří tkaniny a výšivky, na 16.000 předmětů, mezi kterými vynikají výšivky ze ženských košil, ručníky a jedinečná na Ukrajino sbírka koberců. Sbírka v Poltavě nevyrovná se jí ani množstvím, ani rozmanitostí. Kolekci výšivek, které Ščerbakivskyj blíže popisuje a určuje, zakončují ukázky celých krojů. Druhý co do množství jo oddíl ukrajinské keramiky (5000 kusů), nádob, hraček i velmi zajímavých kachlů. Oddíl dřevořezeb slučuje dřevěnou výzdobu budov, nábytek, nářadí i nádobí (1500 předmětů). O ukrajinských kraslicích poskytuje popis výstižné informace a označuje jejich sbírku za první na celé Ukrajině (4500 čísel). Bohatá a vzácná je i sbírka skla' (2000 kusů), poměrně nejméně je zastoupeno odvětví kovodělné.
Kromě toho obsahuje museum některé modely staveb vesnických i dřevěných kostelíků a hlavně sta fotografií, ilustrujících prostředí, ve kterém předměty, dnes v museu uložené, vznikly,. D. S.
@-------------------