Předchozí pohled na ORIGINAL | OCR Následující
str. 174

„destičkách" toliko uzoučké bílé nebo konopné „tkanice" ke gatím.

Výroba „zinek" k šatstvu a zrebných „rohů" k plachtám pomocí krosienek byla rozšířena kdysi i po Trenčansku u Váhu v okolí Iľavy a Beluše, ale zašla povětšině před 40—50 lety. Jistě že i jinde kvetla kdysi hojněji.

Pro nářadí ke tkaní tkalounů, pro destičku, uvádí Vydra název „krosienko". Na západním Slovensku je obvyklý název krosienka (pl. n.), které zní podle dialektu v Nitransku „kro-sínka", v Trenčansku v Porube „krosianka". Vedle toho je v Nitransku však všeobecnější pojmenování „destička" a jména kro-sínka užívají jen stařeny. V Beluši v Trenčansku pamatovala se stará, téměř osmdesátiletá „zemanka" Benjaková na název „brdo", který je nad jiné významný. Gavazzi zakládá na něm (u. d.) teorii o vývoji slovanského stavu a snaží se dokázati, že Slované již v pradomovině znali stav s horizontálně položenou osnovou.8) Dosud doloženo je pojmenování brdo pro tkací destičku z Bílé Krajiny (Carniola VI. 1915 s. 153) a z území běloruského a maloruského (Gavazzi, s. 14, 15). Nyní přistupuje k nim tedy i Slovensko, nehledíme-li ovšem k nejasné zmínce v Loosově slovníku (Josef Loo-s, Wörterbuch der slowakischen, ungarischen und deutschen Sprache, Pest 1871), kde je brdo vysvětlováno mezi jiným i jako Scheibenkamm. Další pátrání mezi lidem ukáže snad více, při čemž staré heslo Wörter und Sachen, s každou věcí vždy i název, uplatňuje se znovu v neztenčené důležitosti.

V uvedeném článku v N. Věstníku zaznamenáno je vedle druhých i krosienkové tkaní čípek z Poruby v Trenčansku a obrácena je pozornost na jejich obzvláštnost. Ženy robí si tu pomocí krosienek z barevné vlny velmi pěkné „čipky" k čepcům nad čelo. „Aby vytvořily zoubky, nechávají outek pře-čnívati po jedné straně zubatě a neutahují ho. Jest to jistě starý druh krajkových pokusů mezi lidem, jaký jsem dosud nenašel nikde jinde na Slovensku." (Str. 33.) A dále je zdůrazňován jako doklad pro teorie R. Bíbové: „Také tento> krosien-kový druh práce v této obci může odůvodňovati názor sl. Reg. Bíbové a Marie Smolkové v knize „Krajkářství lidu československého", že paličkování vzniklo z tkaní těchto tkanie a že jest to stará původní forma slovanská pro paličkování. Velmi stará ovšem je, ale nelze zatím tvrditi, že původu čistě slovanského."

Tyto čipky jsou na Slovensku vskutku ojedinělé a zajímavé. (Obr. 2.) Omezeny jsou jen na oblast Poruby (je to Horná Po-


8) Gavazzi však generalisuje, tvrdí-li, že na Slovensku konsekventně nazývají brdem nástroj pro rozdvojováni osnovy. Pokud mně je známo, značí na Slovensku brdo čásit вааѵц, sloužící k přirážení útku k plátnu, tedy český paprsek, nikoli součást rozdělující niti osnovy, k čemuž slouží na Slovensku „niteilnice". Srovn. též Slov. Pohľady XI. s. 537—8, XIV. e. 85, Čas. mus. společ. X. s. 88, XIII. s, 113, XIV. s. 41, Č. Lid XVI. s. 433, N. Věstník I. s. 130.

Předchozí   Následující