Předchozí pohled na ORIGINAL | OCR Následující

Drobné zprávy národopisné.

Sborník Matice Slovenskej pre jazykozpyt, národopis a literárnu históriu. III. 1925. Soš. 1—4,.

Vědecký sborník slovenské Matice plní svůj mnohostranný program přinášeje pojednaní ze všech vytčených oborů.

Lidové poesie dotýká se stať Jaroslava Vlčka* Príspevok k životu a dielam Janka Kráľa. Obsahuje vzpomínky vrstevníků na básníka a některé dopisy a kromě nich i jeho sbírku lidových písní podle přepisu Pavla Dobšinského, Príspevok od Janka Kráľa zo sbierky jeho pred rokom 1848 učinenej. Celkem 29 čísel těchto písní doprovodil výklady prof. Jiří Horák, poukázav na jejich varianty a paralely. Poznámky s bibliografickými odkazy a s četnými příklady variací konstatují u některých písní nová znění a jako zajímavý doklad vyznačují zejména poslední píseň, variant balady o vylákaném děvčeti se smírným koncem, dosud zaznamenaný jen jednou z Moravy [BP. (1889) 34 ,(42 a, b)]. — V článku Rožnayův překlad Hasanaginice dokazuje dr. Václav Burian, že slovenský překlad byl vypracován podlo německého převodu Goethova, nikoli podle originálu, a uvažuje o jeho vzniku. —■ Dvě písně z roku 1848, otištěné drem Ot. 0 d 1 o ž i 1 í k e m, jsou dokumenty tehdejší doby. — Z filologických příspěvků do oboru lidově dy zasahují především studie Václava V á zrného, Príspevky k iš'túdiu nárečí západnieho Slovenska.. Autor v nich stanoví hranici nářečí Moravské doliny a znázorňuje j i mapkami, naznačujícími rozšíření jednotlivých zjevů.    D. S.

@-----------------------

Zálesí. Vlastivědný sborníček okresu humpoleckého. VII. 1925—6. Čís. 1-10

Co do lidovědného -zájmu a organisovanó páče o shromažďování lidopisného materiálu stojí „Zálesí" mezi podobnými sborníčky na předním místě. Hred v prvních číslech -tohoto ročníku uveřejnila redakce náměty, kterým chce jednotlivá čísla věnovat, doplnila je řadou otázek a na jejich základě získala plno drobných sice, ale věcných popisů a údajů. Zdůrazňuji zejména otázky o domácím průmyslu, o venkovských řemeslnících, o obchodě, o stavebních technikách a zevním vzhledu obcí na Humpo-lecku a z příspěvků pak tyto popisy: Na staré pile ,(s náč-r.tkem konstrukce, popsal R, Machek), Ruční výroba šindele (V. Grof)i Některá domácí řemesla i(J. Koten), Horácké řemeslo (o výrobe -dreváku, napsal J. Suk), Kolomazníci (F. Šíma-Trojanský), Olejárny na Zálesí -(V. Melichar), O předmětech obchodu v našich krajinách za starých dob (M. Koubková) a j. a j. Doplňují je zhusta náčrtky nářadí, škoda jen, že někdy použito nezřetelné dřevořezby. Popisy a údaje mohly by býti leckdy ještě podrobnější, ale těšíme se-, že je doplní další pokračování.    D. S.

@----------------------

Sborník o-kresu železnobrodského. Vydává učitelská jednota Budeč železnobrodská. Řídí redakční rada. III. 1925—6. Čís. 1—10.

Patří ke sborníčkům, které sbírají pilně drobné dokumenty o svém kraj: a o obyvatelích v přítomnosti i minulosti, varujíce se opakování a beletrie. Upozorňuji na př. na příspěvky o vynikajících jednotlivcích z lidu, jako F. Strnada Bratříkovský umělec a j., na věcné články .o zaměstnání,


Předchozí   Následující