Předchozí pohled na ORIGINAL | OCR Následující
str. 208

ných krajů, čímž bylo získáno 6593 předmětů. V r. 1924, kdy byly finanční prostředky omezenější, bylo uspořádáno přece 16 výprav a získány 5784 předměty. Pracovníci prvé skupiny (velkorusko-finské) .rozjeli se v pět různých oblastí. Druhá skupina (pro západní Rus a Slovany) pěti účastníků směřovala do sedmi okresů Podolské gubernie a výsledkem je úplné zpracování o výrobcích ze dřeva a hlíny. Třetí skupina (pro Kavkazsko) obrala si tři území pod Kavkazem a na Krymu. Ve čtvrté (sibiřsko-altajské) zkoumal ředitel musea Rudenko se třemi společníky mohyly altajské oblasti a současné obyvatelstvo po stránce jeho zaměstnání i společenského života. S exkursi přinesený materiál byl vystaven v dočasných výstavkách a o výsledcích výprav byly pořádány odborné přednášky, kterých bylo v r. 1923 celkem 14, v následujícím roce 12. Na ďalší odborné zpracování nebylo ovsem zapomenuto, vzhledem k nedostatečné subvenci však mimo museum. Vydatí mohlo národopisné oddělení toliko zprávy a mimo ně v r. 1923 šest krátkých, průvodcových statí, v následujícím roce aílo A. A. Мшілера, Ковровые издѣлия Востока.

Z popisu další vnitřní činnosti musea vyniká zřetel k odborné instalaci a k co největší názornosti, již mají napomáhat hojné fotografie. Osvětlují prostředí předmětů a takové prvky, jichž nelze ukázat v originále.

Ve směru výchovném vyšlo museum vstříc pořádáním kursů a přednášek pro semináře vysokých škol a četných exkursí. Návštěvníků musea bylo v prvním roce 13.228 osob, v následná jícím 34.353 osob.

V druhé části ročenky (str. 53—115) pojednává A. A. Miller zevrubně o výstavním nábytku a nářadí ідѴІузейная мебель и оборудование; a prof. J. L. Okuněvskij s doc. P. A. Paconovským sdělují se o své zkušenosti s kon-servováním předmětů pomocí sírouhlíku. (Сероуглерод в дезинфекционноп лрактпке.)    D. S.

@---------------------

Východosibiíská sekce Ruské zemepisné společnosti začína v novější době vyvíjeti horlivou činnost. Právě vydala -za redakce M. K. Azadovského a. G. S. Vinogradova IV. ročník listu: Sibírska j a Živa j a Starina, Irkutsk 1926, str. 184. Obsahuje články: G. Vinogradova Narodnaja pedagogika (str. 1—28). A. Popova: Pesni partizán (29—37) z občanské vojny na Sibiři. G. V.: Muzykanty v Tunkinskom kraje (38—41) N. Chandzinskij: Blatnája poeizija (42—83), t. j. poesie nejen vězňů, nýbrž i složená žargonem, hantýrkou. Anna Prusak: Iz sibirskich ekaaanij o dekabristach (84). Dále jsou články o dialektologické mapě Sibiře (85—94), a o různých sibiřských nárůdcích Burjatech, Tungusích, Juracích a j. Na konci otištěny protokoly jednání etnologické sekce v minulém roce, zprávy o vědeckých výpravách členů jejích svědčící o bohatém životě starobylých podání.    jpa.

@---------------------------


Předchozí   Následující