Předchozí pohled na ORIGINAL | OCR Následující
str. 219



sobotou odešla její matka do blízkeho města na trh, zůstala dcera doma sama. Vypravuje se dále, jak ona se svou družkou odešla na hřbitov, rjebožtíka vykopaly, uřízly mu prst s prstenem, nebožtík potom si pro tento prst přišel. Pověst z АсЬъг Čelebijska udává přesně čqs děje: Něco před sto lety i více může být, opěvovaný Karadža vojvoda byl rodem z Асііъг-Čelebijska, ale neznámo z které vesnice. Velmi zřídka jest udáno místo děje.

Tak v jedné povídce z téhož kraje: Jedni Šopové honili jednou do Stambula ovce a berany na prodej. V jiné povídce z téhož kraje: V jedné vesnici achr-ské byla jedna mešita, a v noci vycházel čertík-džin; a kdo zůstal, aby v ní přespal, nevycházel Gdtud živ — vystavěl ji přes noc.

B. Makedons k é povídky se poněkud více vyznačují úvodními formulkami. Nejčastější je formulka Ималу дури не ималу, не се прикажувалу (z Vodenska Sborník min. II. 187). Podobně tamže VI. 170 z Lerinska Книжици за прочит I. (1889) etr. 30. Podobně z Lerinska: Дур да не се сторило, не се приказва (ib. IV. 141). Pozměněno v poh. z Prilepa (ib. VTII. 182). Си било што не си било, си бил еден сиромаф човек.*)

Ojediněle ve vodenském kraji (ib. III. 147) řečeno: Staří lidé vy-pravují, že kdjsi bylo mnoho upírů, a že činili lidem velké příkoří.

Srv. Bylo jednou aneb nikdy, na tom světě bylo již velmi mnoho. Byl tedy jednou muž, jménem . . . (Kunos, Stambuł 339; Srv. ib. 231). Aneb ib. 244. Bylo jednou anebo nebylo jednou, a když to bylo, bylo to za doby, když moje matka byla ještě mým otcem a já dcerou mé matky, když moje matka byla ještě mou dcerou a já své matky matkou. Podobně ib. 63.

Jedna pohádka z Prilepu začíná tureckými příslovími:

Bu dunja čarki felek, aškolsun čevarane.

Bu dunja jalli kujuruk, aškolsun tutaana (ib. VIII. 192).

Legendární pověsti začínají se přirozeně: Kdysi v staré době, kdy Bůh chodil po zemi, tehdy by li tři bratři (Шапкарев 115 č. 89, z Ochridu). Kdysi, když Bůh stvořil tento svět. chodil po zemi ,aby viděl, jak žijí lidé a sestoupil s nebes nejdříve na Starou planinu. Udělal se člověkem s dlouhou bílou bradou a oblečen do bílých rouch. Vzal hůl do ruky a zašel po světě do bulharské země. (ib. 118 č. 90). Když Bůh stvořil meloun (дуня), přišel k němu člověk a ptal se ho, jak dlouho má žít, čím se má živit, co má pracovat (ib. 357 č. 194, z Vodenska). Když Bůh stvořil svět a člověka, pochlubil se čert, že i on může stvořiti člověka (ib. 48 č. 35). Když Bůh dělil osudy Udem, přišli první k bohu Turci, aby žádali nějaký dar od Boha. Сбор. мин. I. 124.) Jednou, kdy čert chodil po zemi, Vlach (Rumun) se s ním spřátelil a sbratřil (Шапкарев 93 č. 74, z Ochridy). Jednou, když Bůh byl ještě na zemi, lidé byli spravedliví a čert nemohl žiti mezi lidmi, proto se ukrýval ve vodě a tam převracel lodě a topil lidi. (Сбор. мин. III. 153 z Lerinska.) Děj kladen ještě do jiných dob: Za časů krále Davida se chtěl jeden žid


*) A podobně začíná jedna pohádka turecká z Adakaie (Kunos 1907, 281 č. 41) Kunos Stambuł 3, 56, 95, 107, 150. 159.

Předchozí   Následující