str. 258
který jsem připojil k svému Výboru slovenskej poezie ľudovej. I. Piesne epické. Turč. S.v. Martin 1924. Nákl. Matice Sloven.)
Program sekce národopisné krásně doplnily a zpestřily dvě přednášky spojené s promítáním fotografií a filmů. Prof. Van V u u r e n z university amsterodamské proslovil přednášku o pohřebních o b ř a d e c h. d o m o r o d c ů na souostroví Celebesu. (Les fétes funéraires des indigenes des íl es Celebes.) Poučný výklad objasnil překrásné snímky a filmy znázorňující pohřeb bohatého domorodce, průvod, rozmanité obřady připojené k pohřbu (na př. pobíjení buvolů atd.). — Prof, d r. Frant. Pospíšil, správce národopisného oddělení zemského musea v Brně, pojednal o mečovém tanci. Rozsáhlý soubor fotografií ukázal rozmanité formy tohoto starobylého tance od starých dřevorytů XVI. stol. až k soudobým ukázkám zachyceným na dědinách moravských a slovenských Všeobecnou pozornost vzbudily filmy znázorňující mečový ta-, nec na Slovensku, na Moravě a hlavně skvělé filmy, které dr. Pospíšil vytvořil v některých oblastech jihoslovanských. Přednáška měla také důležitý význam propagační, neboť ukázala, že naše badání národopisné se může opírati o bohatý materiál fotografický i filmový. Zejména delegáti polští projevili živý zájem o filmy dra Pospíšila.
Neméně důležité byly také exkurse, jež český výbor zařadil do programu sjezdového. Skupina antropologů podnikla 18. září vyjíždku do Kutné Hory, aby shlédla kostnici v Sedlci, prehistorikové navštívili Hradec Králové a potom automobily zajeli do Jeřic, aby si prohlédli hroby z doby bronzové. Ačkoliv vědecký účel těchto exkursí byl jiný, přece měly také význam národopisný, neboť hosté spatřili část úrodných krajů českých s vyspělým zemědělstvím a průmyslem. Kutná Hora upoutala starobylými památkami svědčícími o slavné minulosti a významné tradici kulturní, naproti tomu účastníci zájezdu do Hradce Králové se netajili svým obdivem nad hospodářským rozmachem okolního kraje a vyspělé, moderní město, jeho krásná budova musejní a vzorně uspořádané sbírky je plně zaujaly. Doznejme, že mnozí cizinci, v jejichž mysli Československo žilo jen jako vlast rázovitých krojů, písní a barvité, ale primitivní kultury lidové, byli překvapeni spatřivše pokročilý kraj polabský, jeho pozoruhodnou úroveň kulturní І hospodářskou a hlavně všestrannou, účelnou spolupráci našeho průmyslu se zemědělstvím.
Účastníci obou exkursí se sešli v Pardubicích a odjeli společně do Brn a, kdež byl kongres 21. září zakončen výletem do Lanžhota a do K o š t i c na hody za účasti téměř všech členů kongresu.
Laskavostí prof. dra K. Ab so lona byly pro některé účastníky opatřeny automobily, ostatní přijeli za překrásného podzimního dne vlakem do Lanžhota a byli na nádraží srdečně uvítáni zástupy Lanžhoťanů v svítivých, barvitých krojích. Po-