str. 268
podle souhrnu 'drobných znaků, které celkově charakterisují celý oblek v určitý „kroj". Mám-li uvésti náš příklad, je možno rozlišovat oblast slovenské haleny od oblasti huně, oblast kasa-nice, rubáče od oblasti odolku a pod., anebo je možno dělit území na oblast kroje teplanského, píšťanského, bošáckého a pod. Oba způsoby se vzájemně doplňují. Tento druhý hledí vždy více k vnějšímu dojmu a rozeznává větší počet drobných „krojů", onen první, s lidovědného hlediska významnější, vyzdvihuje podstatné znaky, pomáhá určovati genesi a vývoj kroje, ale shrne-li obraz o několika součástech dohromady, dospívá rovněž k podrobnému rozlišení určitých typů obleku, Tkalčié vybral si způsob druhý a tím rozlišil na nevelkém celkem území šestero krojů, kdežto se širšího hlediska směrodatnější je dělení, jež předesílá v úvodě, na tři typy podle ženských rukávců a košil: je to typ t. zv. „celače", t. j. dlouhé košile, nošené bez sukně, podle autora vlastní typ jihoslovan-ský; dále typ krátkého „oplečka" a plátěné suknice se živůt-kem sešité („rubače"), určený jako typ renesanční, a konečně typ krátkého „oplečka" se sukní do pasu, označený podle lidové terminologie a vlivu jako „švábský" (německý). V popisné části studie charakterisovány jsou pak jednotlivé kroje, popsány jednotlivé kusy obleku a ilustrovány množstvím fotografií, kreslených obrazů i náčrtů střihů (prací Z. Sertičevé). Na další rozbory a úvahy však již nedochází.
Pro nás je studie Tkalčičova významná jmenovitě tím, že obsahuje charakteristický srovnávací podklad pro studium, krojů na západním Slovensku a přidává nové doklady o kulturní souvislosti obou krajů. Ženské oplečky odpovídají slovenským rukávcům, „rubače" slovenským letnicím a kasanicím a není bez významu, že v trenčínské a nitranské oblasti rozšířen byl pro toto roucho název rubáč. Pozoruhodné je při tom, že ani Tkalčié, ani druhé popisy chorvatských krojů ve Zborníku za nar. život Juž. Slavena neznají spodního rubáče ani jiného spodního roucha. Téže kulturní oblasti patří i úprava ženských vlasů i mužský kroj, nemluvíme-li již o halenách, mentékách a pod., které musí být řešeny se zřetelem na širokou oblast maďarského vlivu.
Práce Tkalčičova určila správný směr, má-li se dojiti na slovanském jihu k bezpečným výsledkům, a zasluhuje následování.
@------------------------