str. 286
platí zvláště o názvech bramborů, u Malorusů vůbec četných a ještě nezpracovaných.
Pro vyšší polohy celého území Karpat typické obilí jest oves (oves, P., N. B.) bezpochyby odedávna a téměř jediné ve vysokém pásmu pěstované, poněvadž tento druh může odolávali tamnímu ostrému podnebí, takže úplná neúroda bývá výjimkou a sedlák může počítati přece vždy s jakousi úrodou ovsa. Jeho hrubě semletá mouka (šrotovaná), zamíšená bez kvásku dává typický karpatský chléb (a š č i p o k P., N. B., N. S.), ve velkém počtu obřadů a obyčejů zvláště významný a tradicí jaksi posvěcený. Hnědošedý, neobyčejně těžký, podoby ploché a okrouhlé (30—40 cm v průměru, 2—3 cm tlustý), mívá na povrchu určitý počet (v P. pozorováno 7) jamek, prstem vyhloubených a více méně pravidelně rozvržených („aby se lépe vypekl" — podle vlastního výkladu žen, P.).
Obilí (a mouka) bývá schováváno v truhlích nebo ve zvláštních nádobách dřevěných (geleta P.), a potraviny vůbec většinou ve zvláštní komoře vedle domu (komora P.). — Na kysání zelí slouží veliký sud (stanov P., v obr. 2 napravo).
Ze včelařství a rybolovu. Včelařství dnes v údolí Riky [a v sousedních krajích také] pomalu mizí a stává se zvolna přežitkem tam, kde- ještě nepozbylo svého tradičního a primitivnějšího lidového rázu. Včelařů (p č o 1 ä ť P.) je už málo, a tak není ani snadné najiti lidi, kteří lidovou včelárskou praksi dobře znají. Zdá se, že následkem pokroku třebas velmi volného miizí čím dále tím více i starý typ úlu, pně k tomuto účelu přiměřeně upraveného. Poukazuje na to název k ь m á k14) (P., N. B.), kterého užívají jednak pro úl vůbec, jednak pro známé úly v podobě zvonu, pletené ze slámy (P., N. B.), jakých zde výhradně včelaři upotřebují, ačkoliv název jejich pravděpodobně souvisí původně jen s úlem-pňem. Kdežto hojný chov včel právě v takových pních byl doložen ještě v posledních dobách z území dále na severu a východě u Malorusů, nebude méně zajímavým a důležitým úkolem stanovití lv tomto ohledu včelárske prakse i vnitřní poměry karpatské srovnávajíc je se sousedními, zvláště severními.
Rybolov se1 pěstuje poměrně málo, jen příležitostně jednotlivci, a proto je také počet rybářského nářadí nepatrný. Je to především dobře známá čtyřhranná síť (z á muk N. B.), napiatá na dvou zkřížených lUicích a přivázaná, na místě, kde ве křižují, volně k dlouhé (3—4 m) tyči. Slouží k zachycování ryb (vertikálním) vytahováním z vody. 'Pro chytání užívá se i typu saku (sak N. B.), jenž má otvor napiat dílem na luku (obruč N. B.), dílem rovně na motouzové tětivě luku,
14) Mezi kam bylo možno slyšeti hlásku neurčitého znění, takže není vyloučena možnost, že jde o úplně zredukované y (ы), pro které O. Broch používá znaku ъ (o. c. str. 166), s čímž by souhlasilo к и м a к v slovníku Hrinčenkově (s. v.). Možno je však, že ani původně nebylo zde žádné samohlásky.