Předchozí pohled na ORIGINAL | OCR Následující
str. 75



povídek má představa cholery antropomorfický ráz. Mimo vlastní zápisy podává Sčerbakivskyj z dříve vytištěných materiálů celou řadu paralelních povídek rozšířených mezi Ukrajinci o choleře a moru, zjevujících se ve všech podobách lidských.*)

Dále se Sčerbakivskyj zastavuje na popisu obřadu obrany před cholerou. Viděl sám osobně tento obřad při svých ekskur-sích. Tu podáváme popis tohoto obřadu:

Ženy a dívky vzaly své «намітки» (ženský úbor na hlavu, který si v tomto kraji ženy váží na hlavu. Намітки jsou bílé, plátěné a vypadají jako krátký ručník), „sešily je navzájem krátkými konci, tímto dlouhým pruhem dvakrát přepásaly zvenčí celý kostel, vtáhly konce doprostřed kostela a vedly je jako úzkou cestičku přes celý kostel k царським вратам a k oltáři." (Str. 205.)

Při vysvětlení tohoto obřadu Sčerbakivskyj polemisuje s prof. Zeleninem, který tento obřad uváděl ve vztah s velkoruským a běloruským obřadem tkát a považoval obřady, jaké uvádí Sčerbakivskyj, za variantu tkát обыденные полотенца, t. j. za jeden z obětních obřadů. Sčerbakivskyj naproti Zeleninoví uvádí tento obřad ve vztah s magickými kruhy a uvádí k popsanému obřadu celou řadu paralel z ukrajinských magických obřadů, kde se tento magický kruh dělá na obranu před epidemií, jindy zase chrání od škodlivého vlivu umrlců, čarodějnic, od upíra a jiných nečistých sil.

Sčerbakivskyj poznamenává, že pověry spojené s cholerou jsou zajímavé jako nové výtvory, vzniklé skoro před očima současné vědy. (Cholera na Ukrajině se poprvé objevila 1831.)

    P. Bogaiyrev.

@-----

Федір Савченко. Обрядовість найпримитивніших. (Пігмеі та Буш-мени.) Науковий збірник за рік 1924. Заниски укр. наук. тов. в Киші. T. XIX. 1925. Стор. 217—230.

V poslední době vzbuzuje veliký zájem etnologu rychle vymírající rasa trpaslíků, žijících hlavně ve střední Africe a jižní Asii — tak zvaných pigmeů. Etnologové uznávají pigmee podle způsobu života, obřadu atd. za nejprimitivnější ze všech národů nám známých. Savčenko jDodává přehledný popis antropologických rysů pigmeů a jejich materiální kultury, potom přechází k přehlednému výkladu pigmejských obřadů při narození dítěte, obřízce, při slavnostech pohlavní dospělosti, obřadů při svatbě a pohřbech. K článku je přiložena mapa, vypracovaná o rozšíření pigmeů v Asii, Africe a v Evropě (Laponci v Norsku). Savčenko opatřil svůj článek velmi podrobnou bibliografií, prací o pig-meech. Z prací v prvé řadě třeba jmenovat práci redaktora vídeňské vědecké revue „Anthropos" W. P. Schmidta a amerického učence Sullivana.    P. Bogatyrev.

@-----


*) Srv. zajímavé poznámky o nové mytologii u Brucknera: Mythologische Thesen, Archiv für slavische Philologie. 40 Band, 1-2 Heft, 1625 s. 5-6.

Předchozí   Následující