Předchozí pohled na ORIGINAL | OCR Následující
str. 79



prosícímu 2 kr; prosícímu rektorovi 3 kr; poutníku jednomu 3 kr; prosícímu jednomu starému 4 kr; prosícímu jednomu soldátu 3 kr; jednomu prosícímu na chrám Páně z Hrouchovan 3 kr; prosícímu jednomu starýmu 1 kr 3 den.; zajatýmu od Turka stavu rytířského 15 kr; soldátu jednomu starýmu 4 kr; prosícímu z Bohouňovic 3 kr; dvoum soldatom s Třeboví 5 kr; prosícímu s Tasova na chrám Páně 2 kr; jednomu prosícímu 2 kr; dvoum prosícím od Chrudimě 3. kr; jednomu prosícímu leitnantovi 6 kr; prosícímu soldátu jednomu 3 kr; dvoum soldatom prosícím 5 kr; jednomu bernardýnovi z Brna 15 kr; poutníku jednomu 2 kr; dvoum poutníkom z Říma 4 kr 3 den.; prosícímu z Hradiska 3 kr; dvou poustevníkom 2 kr; jednomu poustevníkovi z Polště 2 kr; dvoum soldatom prosícím 3 kr; jednomu varhaníkovi a rektorowi vandrovnímu 6 kr. jednomu bernardýnovi z Brna 9 kr; jednomu prosícímu na chrám Páně z Jevíčka 10 kr; dvoum poustevníkom 6 kr; prosícímu jednomu starýmu 3 kr; dvoum paterom z Jihlavy 4 kr; jednomu kapucínovi 1 kr 3 den.; dvoum studentom z Holomouce 5 kr; prosícímu písaři 4 kr. prosi'ĽÍinu na chrám Páně z Veverský Bytíšky 2 kr; prosícímu z Humpolce 3 kr; prosícímu s Klobouk 3 kr; prosícímu z Uherčic 3 kr; prosícímu jednomu 3 kr; prosícímu písaři 4 kr; dvoum soldatom prosícím 3 kr; 'františkánom s Prahy 18 kr;" poutníku z Mladý Boleslave 3 kr; dvoum poutníkom 6 kr; prosícímu z Lanskrouna 5 kr; summa všeho vydání prosícím lidem 4 zl 30 kr." — Z prosících přicházela na obec o podporu jistě jenom část, neboť řemeslníci chodili po mistrech a ceších a jiní jistě jen po domech. V místech, která ležela na frekventovanější silnici, na př. mezi Brnem a Jihlavou, byla návštěva, jak dosvědčují „počty" příslušných míst, ještě hojnější a rozmanitější. Prosili i světští kněží, zchudlí šlechtici a j.    Jfs.

@-----

Pověst o Kozinovi. V časopise „Hospodář" v čísle ze dne 5. února 1925,*) nalezl jsem ve vzpomínkách. Josefa Holuba, tuto zajímavou pověst: „Také mně vyprávěli, z jaké příčiny v zámku (trhanovském) straší z doby roboty. Kozina se měl vyslovit, že jest tak nevinen, jako že ten pečený kohout zakokrhá! Při hostině na počest nevinného odsouzení sedláka Koziny, pečený kohout se vzepnul, zatřepali křídly a zakokrhal."    F. Pátek.

@-----

Časopis pro dějiny venkova. Řídí Jos. Kazimour. XIII. 1926. Č. 2—4. O 1. čísle byla zpráva již podána {XIX. s. 135). Další čísla obsahují četná zpracování, zejména o době tereziánské a Josefa II. F. Roubík otiskuje výtah z velmi zajímavého a poučného podání Josefa II., které zpracoval po své cestě do českých zemí (Relace císaře Josefa II. o jeho cestě do: Čech, Moravy a Slezska r. 1771.) F. Teplý sebral doklady o úskočném postupování panských úředníků v jižních Čechách. (K ochraně poddaných v době tereziánské.) J. Hellich líčí postup houfného odpadávání sedláků od katolické víry a jejich obtížné postavení. (Následky tolerančního patentu na panství poděbradském) a vzpomínku věnoval i vzpouře podruhů r. 1791 za vystěhovalecké horečky. V. Černý pojednal o reformační činnosti zednářů v Brně, které nedostatky viděli při zemědělském hospodářství (trojpoliní systém, pastevnictví, nevzdělanost rolníků), kterak je mínili odstranit a jaké osudy je stihly. {Návrh lože svobodných zednářů v Brně na zlepšení moravského zemědělství.) Je to charakteristický příspěvek pro hospodářské poměry doby i její ovzduší. — Pro starší dobu řeší F. Vacek otázku o původu a významu slova lamet, vysvětluje je z lat. comes, které znamenalo původně osobu v kraji význačnou. (Odkud dostalo se sedlákům názvu kmeti?) Kromě toho přispívá doklady o počátcích hornictví v Čechách. A. F i 1 á č e k pochybuje o správnosti soupisu obyvatelstva v Litomyšli z r. 1651. — Jiné stati o hospodářských poměrech v minulosti a hojné zprávy Selského Archivu doplňují bohatý obsah. Významné jsou četné referáty


*) Vydáván v Omaze (S. S. A.).

Předchozí   Následující