str. 119
Osoby:
pastýři:
oděv: široké klobouky, dlouhé hole, koženky, „kšandy", široké rukávy;
- Mácha (Mach)
- Kuba
- Uryel
- 2 anjelé, Josef, Marie;
králové:
oděni v brnění, lepenkové koruny, polepené zlatým papírem a korály „sceptrony" v ruce.
- Kašpar
- Melichar
- Baltazar
- Služebník
- Herodes (celý červeně oděný)
- 2 drabanti (černé kalhoty, červené košile, halapartny) - hvězdář (starodávný plášť s límečky, bílý „krejzl"). - Ráchel (černobílé roucho). - Čert.
Rukopis hry této objevil prof. Josef Brož (z II. reálky v Plzni), který také pořídil opis. Zájem jeho o hru vzbudil f ředitel občan, školy Bohdan Hašek v Č. Budějovicích, který — někdy v letech osmdesátých — provozování jejímu ve Vlachově Březí byl přítomen. Rovněž dr. Emanuel Vebr se pamatuje na představení (asi roku 1880), jež viděl jako malý hoch. Prof. Brož zjistil i jednotlivé herce, kteří ty které osoby představovali; někteří z nich dosud ve Vlachově Březí žijí. Pokud bylo možno kon-statovati, v okolních městečkách se hra tato nedávala, takže lze souditi na původ místní. Pan prof. Brož měl na mysli kantora a spolupísaře radního Matěje Listopada (žil okolo roku 1700) nebo pozdějšího nástupce jeho Ant. Šímu, od něhož se chovají na kůru ve Vlachově Březí psané pašije z roku 1735. Věc ovšem lze dnes těžko rozhodnouti.
Her podobných máme dochováno několik: tak u Feifalika (Volksschauspiele aus Máhren), v Českém Lidu IV., str. 125 nn, V., str. 137 nn, XI., str. 121 nn. a u Ferd. Menčíka (Vánoční hry). Oblíbeny byly zejména ve století XVIII. a zajisté i tato hra jest staršího původu. Místo rýmu jest většinou pouze asonance. Některé doklady ukazují na stáří značné, na př.:
t. j. na dobu, kdy ještě ú nebylo změněno v au, asi do XVI. století. Přes to prese všechno však určitého soudu o stáří provésti nelze. I o této hře však jistě platí slova Truhlářova (ČČM, 1892,