Předchozí pohled na ORIGINAL | OCR Následující
str. 173



modlili se v kapli Anděla Strážce modlitby sv. Krištofa a sv. Panny Korony.. Drtina byl vzat do vězení a odňaty byly mu modlitby. 'Švehla utekl a pro velký strach a další odpovídání se dlouho domů nevrátil. Vyšetřování trvalo od 14. června do 3. červenec 1747 a skončilo se tím, že Drtina byl. propuštěn z vězení, ale musil 'složití přísahu, že již takové věci činiti nebude,, a z města ihned odejde po vytrpění dalšího čtrnáctidenního vězení. Spisy o vyšetřování jsem v městském archivu dosud nenašel.

    Kajetán Turek.

@-----

Dr. Rudolf Hadwich: Totenlieder und Grabreden aus Nord--mähren und dem übrigen sudetendeutschen Gebiete, (Beiträge zur Sudeten-deutschen Volkskunde. Sv. XVI. Liberec 1926. Str. 492.)

Autor sebral v německém území severomoravském, dále na Jihlavsku,, v Pošumaví, v severních a severo-záp1. Čechách bohatou sbírku pohřebních písní iá řečí, jakož i nápisů na hrobech. Písně (258 čísel) čerpal většinou z rukopisných záznamů starých učitelů z let 1750 -1850. Ukazuje, že písně tyto po stránce obsahové přestávají na poměrně úzkém okruhu představ a obrazů, ale v tomto rámci projevují podivuhodnou mnohotvárnost. Život, je jho, těžká robota, putování, svět, v němž žijeme, je podvodný a nestálý, smrt přichází náhle, neočekávaně a nikoho nešetří. — Druhá část podává soubor nápisů (449 čísel) a č. třetí obsahuje 46 pohřebních řečí. (Řečníkem-býval obyčejně učitel.)    jh.

@-----

Prof, bělehradské university, Vladimír Ćorović vydal velice zajímavou knihu: Светіт Lata y пародііом придан>у (Béogŕäd 1927' jako 2. svazek shírkv Нз старих ризнпца.) Jr to dosud nejúplnější sbírka podáni o velikém srbském světci; obsahuje: 13 písní, 127 povídek a 104 místní pověsti. Velmi cenné jsou poznámky přinášející výklady lát-, kové, literaturu jednotlivých motivů atd. Prof. Čorovié ukazuje, jak významný byl kult sv. Sávy ve starém srbském státě ve středověku, ale přece-jen se soustřeďoval hlavně na území, kde byly kláštery s v. Savou založené. Od 3. polovice 18. stol. se kult sv. Savy počal prohlubovat! a zejména od poč. stol. 19. nabyl významu všenárodního. Zajímavé vývody Čorovičovy zasluhují referátu obšírnějšího, neboť srbský badatel se dotkl několika závažných otázek důležitých pro každého, kdo se zabývá studiem lidového podání. Ukazuje, že lidové podání jen poměrně málo čerpalo ze středověkých hagiografických životopisů sv. Savy a pokud se tak stalo, pronikly motivy do lidu přímo z kruhů církevních. Tak řeč. „lidové" legendy o, sv. Saviavi jsou namnoize závislé na motivech biblických, legendárních a není pochyby, že populární světec se stal krystalisačním centrem, kolem něhož se skupila různorodá podání pronikající z kruhů církevních do prostředí lidového. Je to další významný doklad silného vlivu knižního v lidovém podání.    jh.

@-----

Pro silně vzmáhající se ruch vlastivědný byla vydána zvláštní příručka »Первыс шапі краеведа. Сборнпк статеіі под редакцией H. А. Доробутова и m. В. Муратова. ІІособие для школьных работнпков и начинающих краеведов. Основа«. Иваново — Вознесенсіс 1926, str. 190

Obsahuje články o významu vlastivědné práce, „první kroky při organi-saci vlastive'dné práce", studium místní přírody, ekonomika v práci vlasiti-vědcově, historie a přítomnost v jeho práci, význam vlastivědného musea a jeho organisace, co třeba čisti o vlastivědě.    jpa.

@-----

Новый Восток. Журнал Научпоп Ассоциации Востоковедешія Союза ССР. Под рбщей редакцией М. Павловнча. (Též s franc. titulem )

Pod tímto názvem vychází od r. 1922 v Moskvě „Tlustý žurnál" o 22' až 40 arších s obsahem velice bohatým. Podle starých tradic ruských spadá.


Předchozí   Následující