str. 206
vše, čeho by bylo třeba. Referent soudí, že lidová výšivka je „právě tak cenným studijním objektem a materiálem jako na př. lidová píseň nebo studium dialektů". Rozšíření lidových výšivek souhlasí s výsledky badání o lidové písni slovenské; referent se pokusil ukázati, že na př. v župě bratislavské oblasti jednotlivých typů výšivkových se shodují s hranicemi místních rozdílů nářečních.
Dr. Stefan Przeworski (Warszawa): Wóz wojenny u Achajów i Hetytów.
Z Iliady a z nálezů archeologických je známo, že Rekové užívali válečných vozů. V Asii byl válečný vůz znám již v XVII. stol. před Kr. a referent soudí, že Rekové přejali tento způsob boje od Hetitů upozorňuje při tom na pověst o Pelopsovi. Užití válečného vozu v širokém rozsahu přisuzuje referent lidu Hurri v nynější Armenii a severní Syrii, a to v souvislosti s výboji v XVII. stol. před Kr. a s invasí tak řeč. Hyksů do Egypta. V souvislosti s tím se vytvořila kasta „rytířská" bojující na válečných vozech. Analogické poměry jsou také v Iliadě, neboť na vozech bojují jen bo-hatýři kať exochen. Rovněž závody na válečných vozech, známé u Hetitů, byly oblíbenou zábavou „šlechty" podle tradice řecké.
Prof. Stojan Romansky (Sofia): Les colonies bulgares en Valachie et Moldavie.
Referent znázornil expansi bulharského živlu ve Valašsku a Multansku a podrobně pojednal o rozsahu i o hranicích kolonií připojiv poznámky o kulturních a hmotných poměrech bulharských kolonistů. Byla to zajímavá ukázka spletitých poměrů balkánských, jejichž objasnění vyžaduje nestranné soustavné práce. Zbývá jí ještě mnoho, ale výsledky budou důležité především pro národopis, poněvadž po leckteré stránce vysvětlí mnohotvárné pronikání civilisačních prvků i vzájemné vlivy etnických skupin.
Dr. Drah. Stránská (Praha): Některé starobylé znaky ve slovenských krojích.
Úprava hlavy vdaných žen je velmi důležitým rysem při studiu lidového kroje. Dr. Stránská studovala po této stránce území slovenské a podala výsledky svých studií v Národop. véstn. českoslov. XX. Referát přednesený na sjezdu a doložený náčrty podal résumé této stati. Slovenské typy zavití lze rozděliti na typ severní, sbližující Slovensko s polským a ruským územím zakarpatským, typ stredoslovenský je namnoze přechodní, na jižním Slovensku převládají „grgule" hicornického typu, které najdeme i na území srbo chorvatském.
Ilarion Svěncićkyj (Lwów): Pierwiastek ludowy w ikonografji ukraińskiej dávnych wieków.
Nejstarší stopy lidových prvků ikonografie ukrajinské nalézá referent v nacionalisaci kresby a v harmonii barev na nejdávněj-ších památkách uměleckých, jejichž obsah i technika jsou byzantské nebo románské. Později se objevují prvky lidové (v iluminova-