Předchozí pohled na ORIGINAL | OCR Následující
str. 207



ných životech národních světců, t. j. Vladimíra a jeho synů Borise a Gieba), jednak v architektuře pozadí, jednak v krojích i obřadu pohřebním. Nejvíce prvků lidových najdeme v obrazech obsahu legendárního (pastýři betlémští, vojáci při ukřižování, hříšnici v den posledního soudu, výjevy z krčem atd.). Realisticky se projevuje typ lidový na votivních portrétech XVII. a XVIII. stol.

Dr. Rudolf Turčín (Praha): Čechoslováci v Chorvatsku a Slavonii.

V království SHS žije 150.000 Čechoslováků a více než třetina těchto kolonistů je usazena v Chorvatsku a Slavonii v županijích Bjelovar-Križevci, Požega, Srijem. Slovenská kolonisace se počala koncem XVIII, stoh, české osady jsou mladší; počet českých kolonistů rostl hlavně od let čtyřicátých stol. XIX. Referent pojednal o hospodářských a kulturních poměrech těchto našich osadníků, kteří zejména od převratu obnovili styk s mateřskou zemí a pečují četnými spolky o své kulturní povznesení.

Připojuji zase zprávy o přednáškách, jež, tuším, nebyly předneseny, ale jejichž obsahy byly vytištěny a. rozeslány účastníkům kongresu.

Dr. Václav Fabian (Praha): Malovaný nábytek lidový.

„Vznik malovaného nábytku. Způsob výzdoby nábytku v Čechách, na Moravě a ve Slezsku. Obvyklé typy nábytku. Rozdíly mezi severními a jižními způsoby malovaných součástí nábytkových."

Prof. Adam Fischer (Lwów): O ujednostajnienie określenia i zakresu etnografji i etnologji.

Referent ukázal na nejednotnost názvosloví, která působí, že se často různě vykládá nejen rozsah příslušných oborů vědeckých, ale i úkolů, jež v jejich rámci třeba řešiti. Navrhuje, aby se ustálily názvy: etnografie (popisná věda o lidové kultuře hmotné společenské i duchové); etnologie (nauka, která srovnávací metodou studuje kulturu lidovou a usiluje dosáhnouti závěrů obecných).

Henryk Gąsiorowski (Grudziądz): Huculi — ginący ród górski.

Huculové, horský kmen ukrajinský sídlí na severních svazích východních Karpat, v oblasti nepřístupné a proto si dlouho zachovali rázovité rysy své lidové kultury. Rozlehlé pastviny, chov dobytka a lesy jim zabezpečovaly poměrný blahobyt, avšak v posledních desetiletích zasáhl také do jejich kraje spekulační ruch a Hu-culům hrozí, že pozbudou úplně svého nemovitého majetku, Mnoho porušila také světová válka. Území huculské vyniká přírodními krásami a je jisto, že proud turistů se obrátí v nejbližších letech také tam, v huculských horách vzniknou sanatoria,, klimatické lázně a tím bude ráz lidové vzdělanosti porušen. Autor soudí, že by bylo třeba rozšířiti ochranu přírodních krás a reservací také na etnografickou osobitost horského obyvatelstva a vy-


Předchozí   Následující