str. 209
pokud projevili zájem o věc a byly také zaslány všem příslušným úřadům a institucím. O tomto memorandu a vůbec o návrhu prof. Šišmanova se jednalo na letošním sjezdu ve zvláštní schůzi (mimo sekci), kdež prof. Frankowski podal trest' svého referátu „Pan-słowiańskie muzeum etnograficzne jako nowy typ muzeum", jejž nemohl přednesu v sekci. Vývody prof. Frankowského lze stručně shrnouti takto: Všeslovanské museum nemůže býti zařízeno tak, jako národopisná musea jednotlivých oblastí, poněvadž by bylo třeba obrovského nákladu, kdyby sbírky měly aspoň v přehledu podávali potřebné poučení. Avšak zamýšleného účelu by se plně dosáhlo, kdybychom předměty samy nahradili fotografiemi, filmy, diagramy, mapami atd. Pak by mohlo býti skutečných předmětu méně a přece by názornost sbírek byla zachována.
Prof. Frankowski navrhuje dále, aby jednotlivá oddělení slovanská byla uspořádána odborníky příslušného národa, aby při museu byla knihovna a čítárna, dále pracovny pro badatele atd. Není pochyby, že návrh je krásný, ale bojím se, že někde nepočítá s dnešními možnostmi finančními. O tom o všem bude jistě jednati Národopisná společnost českoslov. a o výsledcích bude podána zpráva. Proto zatím upouštím od dalších úvah (a přestávám jen na resoluci, kterou letošní kongres při zasedání delegátů přijal:*)
„Navazujíc na resoluci I. sjezdu slov. geogr. etnogr. o založení všeslovanského musea etnografického v Praze, sekce VI. druhého sjezdu sl. g. e. v Polsku
1. ustanovuje komisi složenou po jednom nebo dvou odbornících z každého státu slovanského. Úkolem komise bude, aby vypracovala společný plán musejních prací a připravila pro třetí kongres referáty o vykonané práci, jakož i referáty o další práci museologické. Zvoleni byli: Za Bulharsko: Stoilov a Románsky; za Československo: Fabian, Chotek; za král. SHS: Tkalčic a Dro-bnjakovié; za Polsko: Frankowski, Moszyński; za SSSR: Ryden-ko, Sokolov.
2. VI. sekce žádá, aby na třetím sjezdu slov. geogr. a etnogr. byly ustaveny tyto sekce (samostatné, aby nekolidovaly):
a) sekce etnografická; b) sekce musejní; c) antropologická.
Jest patrno, že resoluce se přímo nezabývá otázkou všeslovanského musea, zdůrazňujíc nutnost přípravných prací v jednotlivých zemích slovanských. V předběžné poradě odůvodňovali delegáti slovanští nutnost těchto prací, poněvadž jen tak bude možno vybudovat! všeslovanské museum na bezpečných základech.
Zdá se mi, že se takto zřízení musea Šafaříkova oddaluje do daleké budoucnosti a již při poradě jsem upozornil, že by museum již nyní mohlo po mnohé stránce pracovati, kdyby bylo zřízeno. Všecko záleží ovšem na hmotných prostředcích, které bu-
*) Podávám český překlad polského znění.