str. 305
k obyčejům na Velikononční pondělí. Jednoduchý popis mohl by vzrůsti v příštím ročníku na zajímavou studii. Pozornosti zasluhuje i příspěvek dr. T. J. Mikše: Barvířští vandráci — hrst vzpomínek na vandrování tovaryšů a život u mistrů. D. S.
Od Trstenické stezky. Vlastivědný sborník okresu litomyšlského, poličského a vysokomýtského. Řídí a vydává red. sbor svým nákladem. Odp. red. J. Caiska. Litomyšl, r. VI. 1926—27. Č. 1—10.
V pestré řadě různých vzpomínek a zápisů připadá na lidopisné drobnosti dost velký počet. Zápisy o zvycích (Stínání kohouta, J. Karel), vzpomínky na staré muziky (A. Tomíček) doplňují výpisky z rukopisných knížek (Jak uměli přimraziti zloděje, A. Popelka) a povídky i vypravování o význačných postavách z lidu. Zajímavá jsou data o učitelích-samoucích, na př. o Matěji Břeňovi ze Širokého Dolu, známém malíři kancionálů. K poznání Drašarovy osobnosti přispívají data o jeho studiu a srovnání s Benj. Košutem. D. S.
Pod Blaníkem. Vlastivědný sborník školního okresu benešovského. Vyd. vlastivědná komise učitelstva, Řídi red. rada, odp. red. Em. Lenz. R. VI. 1926—27. Č. 1—10.
Převládají stati popularisační historické a turistické. O lidu dovídáme se pomerne málo. J. Hommer zapsal některá .zaříkávání (Pohanští kouzelníci a baby zařikavačky), L. Pánek v popise svatby otiskl některé písně, H. B. vzpomněl starých formanů, Jak se jezdívalo před vystavěním dráhy Benešov—Vlašim a V. Karásek popsal pěkně výrobu dřeváků.
Pod Lipany. Časopis pro mládež z domova u památných Lipan. Vydává učitelstvo škol. okresu českobrodského. Řídí red. sbor, odp. red. F. Pátek. R. VI. 1926—27. Č. 1—10.
Časopis výhradně pro zájmy a poučení mládeže, často i od mládeže psaný, neobsahuje mnoho nových vlastivědných zápisů, leda v příspěvcích dětí o tom, co jim vypravovali rodiče. Na př. o milířích v okolí Zvánovic podle vypravování dědečka J. Páce.
Podoubraví. Nákl. Budce čáslavské. Bed. insp. J. Mrštík s red. sborem. R. IV. 1926—27. Č. 1—10.
Redakce sborníku zamýšlí připravovati látku pro celkovou vlastivědnou monografii. Proto rozšířila působnost i na všechny přilehlé okresy okolní, takže její území je dnes hodně rozsáhlé. Usiluje rovněž o to, získaiti údaije ze všech oborů vlastivědy, i když příspěvky vypadly různorodě. Zajímavé podrobnosti obsahuje obšírná stať J. Váni: Cholera na Čáslavsku roku 1866 a Drobné příspěvky z raku 1866, data o úmrtí, o léčebných prostředcích a pod. Dr. Fr. škrdle otiskuje Artykule mládenců, žváčů, družeb a muzikantů čáslavských podle rukopisné knížky. Následování a doplňování zasluhují výpisy z cechovních knih a seznamy pomístních názvů.
D. S.
Pod Zvičinou. Sborníček vlastivědný mládeže Hořicka, Jaroměřská a Královédvorská. Vyd. uč. jednota Budeč v Hořicích. Red. F. Maličký s red. kruhem. R. VII. 1926—27. Č. 1—10.
Výhradné určení mládeži je příčinou, proč sborníček podržuje zábavný ráz a proč hojně zaraďuje životopisy a vzpomínky. Lidověda může čerpali z článečků Jos. (Poura: Rozvážení zelí na Hořicku, Stínání kohouta na jižním Hořicku a Lidové léčení nemocí našich předků. Škoda, že dobrá data znehodnotil autor výsměšným hlediskem. D. S.
Vlastivědný sborník Podřipska. Nákl. uč. jednoty Budce roudnické. Řídil red. sbor. R. IV. 1926—27. Č. 1—10.