Předchozí pohled na ORIGINAL | OCR Následující
str. 22

zpěv zakládá se na živé tradici, podporován je školou i spolky a tak, i když počet starých písní se zmenší, láska ke zpěvu nevymizí tu ještě dlouho.

Rytmické zvláštnosti lidových tanců československých.

Dr. Otakar Zich

Hudební rytmus je dvojího druhu. Rytmus jednoduchých taktů je dán seskupením tónů kolem jednoho z nich, majícího důraz. Tento tón jest, jak pravíme, v těžké době taktu, ostatní jsou v lehkých dobách. Jednoduché takty jsou dvojdobé a trojdobé; takty s větším počtem dob vznikají kombinací obou těchto druhů a mají tedy víc než jednu těžkou dobu. Rytmus jednoduchých taktů tanečních jest původu motorického a jeho účinek jest fysiologického rázu. Naznačenou syntesou jednoduchých skupin rytmických vzniká vyšší skupina rytmická nebo-li skupina metrická. Má několik těžkých dob, ale nikoli vespolek rovnocenných; jedna z nich je opět proti všem ostatním důraznější. Hledíc k transitami povaze hudby nemůže máti metrická skupina, trvající rozhodně déle než jednoduchá skupina rytmická, ráz sensuální. Když ji vyslechneme, jest její začátek již jen v naší vzpomínce. Syntese metrických skupin je tedy intelektuální a působení jejich je čistě psychologické.

V této přednášce chceme poukázat na některé vynikající zvláštnosti metrických skupin v lidových tancích československých.

Jednoduché takty jsou, jak bylo svrchu řečeno, dvojího: druhu: dvojdobé a třojdobé. Každý z nich má svůj zvláštní ráz, ba možno říci, že jsou v lecčems protichůdné povahy. Všechny hudební myšlenky, pokud mají pevný rytmus, lze zařaditi podle jejich taktu do dvou těchto skupin. Tak i lidové tance lze roz-členiti nejpřirozeněji v tance dvojdobé a trojdobé. Obecně vzato, nemá žádný z obou řečených taktů přednost před druhým; ob-jeví-li se tedy při roztřídění nějakých tanců převaha jedné skupiny nad druhou, znamená to charakteristický znak oněch tanců. Zkoumáme-li po té stránce lidové tance české, shledáme, že dávají přednost taktu troj dobému a to v poměru 3:2, t. j. tanců trojdobých je asi o polovinu více než dvojdobých. Tuto zálibu na trojdobosti rytmu třeba považovali za zvláštnost rasovou, dále nevysvětlitelnou. U tanců slovenských jest sklon opačný a ještě mnohem rozhodnější. Skoro všechny tance slovenské jsou totiž dvojdobé; trojdobých jest jen asi dvacítina a i z těch jsou některé přespolního původu, buď z českých nebo z polských hranic. To je tedy záliba opravdu jednostranná a zjev s hlediska folkloristického nápadný, výjimečný.


Předchozí   Následující