str. 55
o osvětu lidu a zakládání obecních knihoven, pro něž vypravila za poslední dva roky skoro 120.000 knih. Odborů venkovských čítá nyní na 90, členů 13.242, publikací vydala v r. 1927 celkem 22.
Vědeckou práci Matice vede 7 odborů: historický, literární, národopisný, jazykový, umělecký, pedagogický a přírodovědecký. Národopisný odbor pokračoval, úsilím Karla Plicky, ve sbírání písní se zvláštním zřetelem k pastýřské hudební kultuře. Počet melodií celé sbírky dosáhl čísla 7500, textů je zapsáno na 11.000. Fotografický archiv vzrostl o fotografie z Oravy, Liiptova, Houfu, Novohradu a Šariše, film dosáhl výše 800 m, materiál diapositivní je připraven pro tři přednášky. Kromě toho zúčastnil se odbor několika výstav. — Pěknými výsledky soustavné, vědecky vedené práce vykazuje se jazykový odbor, který připravuje slovenskou dialektologii a linguistický atlas. Pokračuje ve sbíraní lexikálního materiálu a s odborem pro technické názvosloví zpracovává slovník technický. D. S.
@-----
Mezinárodní výstava lidového umění konali se bude v Bernu r. 1932. Na kongrese pro lidové umění, pořádaném v Praze Komisí pro duševní spolupráci při Svazu národů, přijat byl návrh švýcarské delegace a pozvání města Bernu, aby v něm r. 1932 uspořádána byla světová výstava lidového umění. Město Bern může se pochlubiti porozumením pro národopis a pro lidové umění, jehož vybrané kolekce vystaveny .jsou v místním museu, a živým zájmem o výstavy velkého rozsahu, pro něž věnovalo rozlehlé výstaviště na blízké periferii v pěkné poloze na pokraji lesa a na němž zbudovalo množství dřevěných pavilonů, pmstých sice, ale prostorných. Loňského roku uspořádána tu zdařilá výstava SAFA. (Schweizerische allgemeine Frauen-Ausstellung). D. S.
@------
Zprávy o museích a společnostech národopisných.
Šafaříkovo slovanské museum v Praze. Přípravné práce pokračují soupisem národopisných sbírek slovanských, především v Praze. Nejstarší sbírky v Praze uloženy jsou v Náprstkově museu, kde dán jim základ již r. 1874, tedy v samých počátcích musea, neboť zájem Ná.prstkův i jeho matky od počátku byl slovanským kolekcím nakloněn. Sbírky vzrůstal y s počátku dary jednotlivců, pozcíěji však úmyslnou sběratelskou činností, kterou vynikl zejména Fr. Řehoř, shromáždiv sám (za finanční podpory Náprstkovy) skoro půldruhého tisíce vzácných předmětů z kraje haličských Rusínů, jmenovitě u Huculů. V Národopisném museu -pražském uložil kromě toho na 150 ukázek huculského lidového umění. Jinou sběratelskou akcí přihlásili se Češi, usedlí v Bosně a Hercegovině, shromáž-divše prostřednictvím prof. Třeštíka pres půl tisíce předmětů ze svého okolí. Mezi jednotlivci, pamatujícími na pražské museum cennými a obsažnými zásilkami, vynikli zvláště prof. Wittich z Bulharska, paní Fab-kovičová а sl. Ilja Gutašová z Chorvatska a paní Červená a bratří Mamon -tové z Ruska. Slovanské sbírky Náprstkova musea obsahují celkem na 4000 předmětů, z nich některé velmi vzácné pro své stáří a cenu. Ve sbírkách Národopisného oddělení Národního musea v Praze významné místo zaujímá kolekce lužicko-srbská, opatřená Adolfem Černým, textilie jihoslovanské a vzácné kroje ruské. Kromě, soupisu pomýšlí se na uspořádání národopisných výstav z iednotlivých slovanských krajin. Přípravných prací Slovanského Šafaříkova miusee ujali se uiniv. prof. dir, Karel Chotek a řetí. Nén-odoipisinélho muisea dr. Václav Fabian. D.C.
|
|