Předchozí pohled na ORIGINAL | OCR Následující
str. 154

Jan St. Bystroń: Bibljografja etnograf ji polskiej. I. —

Bibijoteka „Ludu słowiańskiego". Pod redakcja Jana St. By-stronia. Nr. 1. Kraków, Gebethner i Wolf. 1929. Str. 160.

Kniha profesora jagiellońska university, J. St. Bystroně si vytkla za cíl doplniti dílo Fr. Gawelka Bibljografja ludoznaw-stwa polskiego", jež předčasně zesnulý autor dovedl do r. 1910. Bystrou správně postihl, že by se vydání díla zdrželo, kdyby byl chtěl vyčerpati také literaturu krajinskou a proto upustil od excerpování v tom směru. Naproti tomu pojal všecky práce zabývající se národopisem polským bez rozdílu jazyka, poněvadž nejde o bibliografii polské literatury národopisné, nýbrž

0 soupis literatury zabývající se národopisem polským. Proto byly pojaty do soupisu také práce české. Rozdělení látky jest provedeno podle princijm věcného, jehož se v podstatě přidržuje starší knížka autorova Wstęp do ludoznawstwa polskiego. Autor pokládá tuto bibliografii za první část soupisu, jejž hodlá vydávati po sešitech, podle toho, jak se nahromadí látky. Prof. Bystroń nechce otiskovati bibliografický materiál jen v pořádku chronologickém: do dalšího sešitu pojme práce

1 třeba starší, pokud nebyly zaznamenány Gawelkem nebo jjokud jich sám nepojal do tohoto sešitu I. Úhrnný počet čísel sebraných ve sv. I. jest 1700. Připojuji nástin rozdělení. I. Dział ogólny. (Část všeobecná: Dějiny národopisu, bibliografie, prameny, musea at.) — II. Grupy regionalne. (Práce zabývající se jednotlivými oblastmi státu polského.) — III. Grupy zawodowe, stanowe i religijne. (Pastýři, řemeslníci atd., skupiny stavovské na př. drobná šlechta, různá vyznání náboženská atd.) — IV. Język. — V. Znaki i miary. — Kultura umysłowa. (Kultura duchová. Písně, povídky a ostatní druhy lidové prosy, lidové divadlo, drobné druhy slovesné, umění výtvarné, hudba atd.) — VII. Kultura społeczna. (Zvykosloví, výroční obřady, obyčeje, život na vsi a v rodině, život náboženský, zábavy atd.) — VIII. Kultura techniczna. (Kroj, stavby, doprava, nářadí, domácký průmysl.) — IX. Varia. (Stati z oboru antropologie, an-tropogeografie a z jiných oborů styčných.)

Z tohoto výčtu jest patrno, že profesor Bystroń přehledně rozdělil látku, kterou sebral a že dal polskému národopisu knihu velmi užitečnou. Vivant sequentes!    Jiří Horák.

Drobné zprávy. národopisné.

časopis svobodné školy politických nauk v Fráze (ročník III., čís. 5.—6.) přináší počátek studie J. Polprechta: Cechové v Polsku. Autor podává výklady o kolonisaci české hlavně na Volyni podle spisu Z. Cichocké Kolonje czeskie na Wołyniu (Varšava 1928), podle knížky „Z kroniky obce Kvasilova", kterou podle pamětí Josefa Náhlovského vydal J. Velenský a podle jiných pramenu.     jh.

Věstník československého zemědělského musea. Ročník IV., čís. 1. 1931. Z obsahu vyjímáme: Prof. dr. Jos. Kazimour: Okresní zemědělská musea.


Předchozí   Následující