str. 155
— Program okresních zemědělských museí. Autor se již po dvacet let zabývá organisováním zemědělského musejníctví, i jest přirozené, že si získal bohaté zkušenosti praktické. Jeho nástin informuje velmi jasně o této důležité složce, která, jak autor připomíná, se stane „nejzdravějším budoucím typem venkovského musejnictví vůbec". Organisace má na mysli, že je třeba odstranití soutěžení mezi jednotlivými ústavy a proto vytyčuje museu činnost na přesně vymezeném teritoriu přihlížejíc k soudním okresům. Okresní musea zemědělská jsou odbory ústavu ústředního, t. j. Spolku československého Zemědělského musea, v němž mají zastoupení zemskými referenty (pro Čechy, Moravu, Slezsko, Slovensko a Podkarpatskou Rus). Tím je zabezpečen čilý, mnohostranný styk mezi ústavy, usnadňuje se výměna předmětů, pomůcek atd. a okresní musea tvoříce součásti ústavu široce rozvětveného jsou chráněna před isolovaností, tak škodlivou institucím kulturním, úkolem museí má býti jednak studium zemědělství, jednak úsilí prohlubovati vědomosti, seznamovati s účelnou prací, slovem podporovati rozvoj zemědělství v kraji. Látku autor dělí na čtyři skupiny, jejichž ráz naznačují hesla: 1. Příroda, půda a podnebí, 2. rostlinstvo, 3. živočíšstvo, 4. člověk. Podrobný rozbor jednotlivých skupin, praktické pokyny o instalaci o moderních pomůckách atd. vyplňují stať, která se svou přehledností a hutností znamenitě hodí za spisek programní. — J. A. Prokůpek: Jak se hospodařilo na venkovských hospodářstvích na počátku XIX. a XX. století. Také národopisec najde nejednu zajímavou zprávu nebo vzpomínku z oboru zvykoslovného, drobnosti sociologické (o obecném pastýři, o vzdělávání půdy, o pracích polních atd.). Kromě odborných referátů přináší oddíl „Selský archiv" příspěvek Jana Hel-licha „Ukázka lidového léčení na Poděbradsku v 17. století" podle rukopisného sborníku z roku 1724. jh.
František Myslivec: Slezské národní pisně, tance a popěvky. — Nákladem vlastním, Opava 1930.
Zasloužilý badatel na poli slezského národopisu, který se také po léta zabývá lidovou písní, vydal sbírku obsahující 24 písní, 30 tanců a 12 rozmanitých popěvků, prípitku a písniček při kolových tancích. Autor všude připojil nápěvy. Podrobnější posudek podám v příštím čísle NVč., tuto zatím upozorňuji na dílko pilného sběratele ,jehož láskyplná oddanost slezskému lidu zasluhuje uznání. Sbírku by měli míti osvětoví pracovníci, učitelé a vůbec všichni, kdož jsou povoláni zabývati se lidovým uměním. jh.
Jan Soukup: Příspěvky k dějinám a výkladu přísloví českých. (Výroční zpráva státní vyšší reálné školy v Rakovníce za r. 1929—1930.)
Prof. Soukup, neúnavný pracovník na poli národopisném se zabýval příslovími velmi podrobně, poněvadž pořídil důkladný věcný rejstřík k novému vydání čelakovského „Mudrosloví národu slovanského ve příslovích", jež vyšlo r. 1893 péčí prof. dr. J. V. Nováka. Rozsáhlým studiem staročeské literatury si autor opatřil bohatou zásobu přísloví uložených v tištěných i rukopisných dílech minulých věků a v této stati podává doplňky k dílu V. Flajšhanse, česká přísloví. Všichni, kdož se zabývají studiem našich přísloví, ale také ti, jimž jde o badání v oboru stilistiky, vděčně příjimou doplňky Soukupovy obsahující 83 hesel (u každého hesla vždy několik dokladů). — Uvádíme několik rázovitých ukázek: Jaký ouřad, taková osádka, jaký hospodář, taková čeládka. — Proutek mladistvý snadno kdo chce kam, ohne. — Velikých ptáků pod pomeč nelapají. Zaznamenal také Kott ve Slovníku, ale Soukup má starý doklad odjinud. — Ujdeš-li kyji, trefíš na palici. Atd. jh.
Cyklus přednášek „Naše Slezsko". Národopisná společnost československá spolu s československým museem zemědělským uspořádaly cyklus přednášek věnovaných Slezsku, šlo o to podati širšim kruhům vzdělaného obecenstva spolehlivé informace o slezskémm národopise a zemědělství. Zemědělské mu-museum opatřilo prostornou přednáškovou síň v Domě zemědělské osvěty a postaralo se také o některé přednášky. Podáváme pořad přednášek: Univ. prof. dr. Jan Kapras: české Slezsko v historickém vývoji. — Univ. prof. dr. Jiří Král: Slezsko, přírodní oblasti. — Ing. Kacíř: Zemědělství ve Slezsku..— Dr. T. čep: O nářečí a lidové tradici. — Dr. K. černohorský: O slezském umění lidovém. — Prof. Frant. Myslivec: O vývoji lidových staveb na Opavsku. — Univ. prof. Jiří Horák: O slezské písni lidové. (Ukázky písní zazpíval dr. J.
|
|