Předchozí pohled na ORIGINAL | OCR Následující
str. 165



ryši — do Vyškova z Dolních Rakous, stala se již zmínka. K těm třeba ještě přičísti tovaryše Josefa Langschwerta, pocházejícího rovněž z Rakous („ex pago Gornaus"?). Do Rakous chodívali vyškovští toufaři s oblibou na povinný „vandr". Máme to zjištěno o tovaryších Janu Pate r man ovi a Fr an tisku Štroblíkovi, kteří ve 20. letech 19. století pracovali ve Stock er au (okr. Korneuburg), o Janu Machaňo vi (pracoval ve W e 1 s u), o Janu Valáškovi (pracoval v Asperhofenu, okr. Sv. Hippolyt), o Д a r 1 u Skalickém (v L a n g e n 1 o i s u, okr. Krems), o Znojích (na různých místech, jako ve Wagrárnu, W e 1 s u a j.).

Z životopisného materiálu vyškovských toufarů čerpáme také několik důležitých dat o výrobě fajansových nádob v Č e-chách, o které se doposud celkem nic neví. V Litomyšli se usadil r. 1790 vyškovský toufar. mistr Jan Vážanský, počátkem 19. století pracoval jako toufar v Praze Ondřej K o z e 1, syn vyškovského toufara Felixe Kozla. Někde v Čechách byl asi tak po deset let usazen jako toufarský mistr František Burián, vrátivší se pak poč. 80. let 18. století zase zpět do Vyškova. Počátkem 19. století přestěhoval se do Vyškova kutnohorský toufarský mistr I-g n á c P 1 oz a st., z Kutné Hory i ocházel tovaryš Bernard Trefil, pracující ve Vyškově již v letech 1470—1755, z Čech, „ex pago H o r e b" (nebo „Horek", pak snad Horky u Hermanie v okr. litomyšl-ském?) přibyl kolem r. 1763 do Vyškova toufarský tovaryš J a-k u b K o lo v r a t n í k.

Nej intensivnější styky s Vyškovem mělo druhé velké středisko fajansové produkce na Moravě, Bučovice, které stále ještě čekají na důkladnější probadání. V Bučovicích pravděpodobně tovaryšil před svým příchodem do Vyškova v r. 1725 Š i-mon Janoš st., pravděpodobně také Jakub Martinák, J. Fišer st. a j., přímo z Bučovic pocházeli a jako toufaři se do Vyškova přestěhovali Jan P a t e r m a n st., Jan Rybář (jeho bučov. původ není ještě zcela spolehlivě prokázán, je však velmi pravděpodobný), Jan Vážanský, Josef Witta a jeho bratr Filip Witta, z tovaryšů pak Václav Jaroš, František Němec, Josef Němec, Jan Opilek, Marti n P a v 1 í k a J a n V e 1 k ý.

Také na toufary ve Ždánicích působil Vyškov velkou přitažlivostí, která se pak stala fajansové produkci tohoto místa, tak slibně zahájené, osudnou: úplně ji ochromila a na konec ji přivedla k předčasnému zániku. Ze Ždánic pocházeli mistři Ondřej Balcarovský, František Burián, Vincenc Go'ldmann (ten se zase do Ždánic po krátkém pobytu ve Vyškově vrátil), Dominik a Filip Horákové a Jan Stoklase'k, z tovaryšů pak Isidor Lesník, Ant. Maňas, Martin St o.k lásek, Filip Kopal, Jan Maňas, a Dominik Znoj.


Předchozí   Následující