str. 259
ných dobách, v hospodářství žďáření lesů, ale ještě podnes' se zachovávají zbytky tohoto systému a to nejen v odlehlých koutech Bílé Rusi, Lotyšska nebo Finská,47) nýbrž i v samém centru, kulturních krajin, kde přírodní poměry k tomu vedou anebo kde se praktická potřeba skryla v tradovaném zvyku. Na př. v Porýní, na ladech zarostlých vřesem a křovím, porost se občas vysekává, a když uschl, pálí se, aby jeho popel na 2—3 roky zúrodnil půdu k osévání.48) V Bílé Rusi ještě koncem minulého století pálili mladé lesíky, v Tatrách a ve štýrských Alpách upravovali tak stráně k orbě ještě v XIX. století; na Černé Hoře ještě posud pálí slámu na polích.49) V některých našich krajích zúrodňují pomocí popela alespoň některá pole, zejména záhony, určené pro zelí; zapalují na nich hromady suchého plevele, drnu a dřeva, aby jejich popel obohatil půdu, při čemiž k udržení zvyku přispěla tradice, jež připoutává pálení k určitému dni. k určitému svátka. I v Čechách na př. se zachovalo podání, že na poli, určeném pro zelí, má se v den 40 mučedníků spálit několik polen a popel rozsypat po hroudách.50) Častěji pak připravují se tímto přirozeným a starodávným mrvením záhonky k setí hlavatice, která rovněž jako zelí potřebuje jDŮdy dobře zúrodněné. Na Podkarpatské Rusi na Verchovině všichni hospodáři v den 40 mučedníků vycházejí na místa, slunci hodně přístupná, aby na nich vysekali keře, dříví jejich spálili a zryli se zemí jako záhonek, na kterém ihned vysévají pak zelné semeno.51) U nadlomnických horalů zapalují na záhonku pro zelné semeno keře jalovce, olše a j. v den Hamana, v Srbsku pálí dříví na těchto záhoncích „na mládence", t. j. prvního března, v okolí Petrohradu ženy pálí roští na truhlících, určených pro hlavatice, ve svátek „Velikého Mikoly".52)
Nové hospodářství zná hnojení popelem jakožto kando-vání, jak již bylo uvedeno. Popel se míchá ještě před setbou přímo se semenem, které se po případě předtím máčelo v medové vodě a pod., aby se prášek na ně nachytal;53) je to vlastně tedy předběžné hnojení, které má opatřiti semeni živné látky, podobně jako máčí-li se zrní předem v hnojné vodě. Tyto prak-
47) Šejn: Máterijaly dlja izučenija byta i jazyka rus. naselenija sěv.-zap. kraja III, s. 12; Rantasalo: Ackerbau I. s. 2 n.
48) Wrede: Eifeler Volkskunde s. 175, kde je uvedena i další literatura. Srovn.: Württ. Jahrb. 1907 s. 199-
49) Šejn 1. c. s. 12 n.; Niederle: Život starých Slovanů III- 1. s. 28;; Moszyński: Kultura ludowa Słowian I. 1. s. 143.
50) Košťál: Rostlinstvo s. 201. Srovn. str. 135. 51) Na š rodnyj kraj IV. 1926, s. 126.
52) Lud XVIII. s. 2І5; Srpski etn. Zbornik I. s- 96; Zapiski rus. geograf, obščestva IV. 1871, e. 243.
53) Srovn. na př. Vyhlídal: Naše Slezsko s. 322, Lid na Hlinecku s. 207,. Gas. mus. spol. XIV. s. 55. Z jiných důvodů .vychází asi zvyk míchati se semenem ručniční prach, aby zajíci nejedli zelí. (Lid na Hlinecku s.. 207-)' Kromě účelu zúrodňovali půdu zvyk sypati popel na zelí a zelné saże-ničky může míti i ten účinek, že ztíží housenkám a drobnému hmyzu roz-lézati se.
|
|