Předchozí pohled na ORIGINAL | OCR Následující
str. 261



vého, které bylo spáleno o vánocích, o velikonocích a o svatodušních svátcích a to před východem slunce; popel takový přispěje k tomu, že pšenice nebude snětivá.57) Víra v moc vánočního popela a vánočních oharků udržela se mezi lidem do posledních dob. Na Slovensku v Mikušovské dolině byl zapsán zvyk sypati na zelí popel z hruškového dřeva, spáleného o Štědrém večeru, aby na ně nešly housenky.58) Rovněž na Valašsku byla zaznamenána zpráva, že gazděny schovávaly vánoční popel, aby jím sypaly zelnou přísadu na ochranu proti muškám.59)

V Rudohoří přidávali štědrovečerní popel k pšenici, ale prosýpali jej kromě toho otvorem ve větvi a vyseli na čtyři rohy pole, ve Slezsku a v Durynsku přidávali jej ke lněnému semeni na ochranu proti hmyzu, v Horní Falci ku pšenici, aby nebyla snětivá. Z téhož důvodu zachovávají obyčej i sedmihradští Sasi.50) V Chorvatsku sypali vánočním popelem přísadu, aby byla bezpečna před hmyzem, v Srbsku schovávali na ochranu polí zbytky vánočního badnjaku.61) V Polsku místy obalili brambory před sázením v popeli z haluzí, kterými byla ozdobena jizba o Štědrém večeru, u Mazurů popel, napálený mezi dnem Božího narození a Novým rokem smísili s trochou obilí a vyseli jím nejprve na poli kříž; totéž učinili i na poli, určeném pro zasetí hrachu.62) U Lotyšů byl zapsán prostředek ještě složitější, neboť popel má pocházeti z palice, ukradené na Štědrý den.83) Na Slovensku pak i vrabec, z něhož popel se má k obilí přimíchati, musí býti chycen o Štědrém dni.64) Uvedené příklady poskytují zároveň vhodnou ukázku, jak se podmínky kouzelných prostředků množí a jak zatlačují význam samotného popela do pozadí.

Kromě vánočního popela používá se někdy k hospodářským účelům i popela velikonočního, jak některé zápisy již naznačily. Na Moravě (v okolí Vizovic) sypali zelné sazeničky popelem, vybraným na Velký pátek před východem slunce a s prachem smíchaným, aby jim mušky neškodily,65) jinde, v Čechách, sypali velikonočním popelem místa, kde ryli krtci, aby je zahnali.66) Přidávali mu tedy především obrannou moc. V šaškem Rudohoří vyváželi na Boží hod před východem slunce popel na pole, aby zvýšili jejich úrodnost, jinde sypali na ně


57) Český Lid IX. s. 261, 262. 58) Slov. Pohlady XV. e. 494. 59) Václavek: Mor. Valašsko s. 59.
60) John: Erzgebirge s. 220; Drechsler: Sitte u. Brauch II. s. 51; Witz-schel: Sagen ú. Sitten s. 173 (12); Schönwerth: Aus der Oberpfalz s. 399; Jahn: Opfe.rgebräuche s. 255.
61) Zb. N. Ž. XXIII. s. 317; Srp. Etn. Zborník XV. e. 743; Karadžič II. s. 150. Srovn. Schneeweis: Serbokroatische Weihnachtbräuche s. 25 n.
62) Zb- wiad. XI. s. 29; Wiisla VI. s. 773, 643.
63) Zb. wiad. XV. s. 274.
64) Čas. mus. spol. XIV. s. 55.
65) Čas. ol. mus. XII. s. 111.
66) Český Lid XXII. s. 277; Náš Domov III. s. 59.

Předchozí   Následující