Předchozí pohled na ORIGINAL | OCR Následující
str. 269



spěchem sloužiti jako lék k zahnání nemocí a bolestí, proto tytéž objekty, které zapuzovaly lásku a svornost mezi manžely, na př. prsť s hrobu, mohou na druhé straně přispěti k zapuzení škodné v hospodářství, použije-li se jich proti ní.

Skutečně lidové obyčeje dosvědčují, že hospodáři, chtějíce zahnati vše škodlivé od své úrody, sahají často k předmětům, které přišly ve'style s mrtvolou, a používají jich na ochranu polí, aby jejich odpudivou mocí zabránili ptákům, housenkám, a hmyzu ničiti zrní a zaseté plodiny, aby zamezili zlodějům přístup a případně zahnali i sněť od zasévaného obilí. Prostředků těch používá se hned v době přípravy semene, aby bylo předem zabezpečeno, ale s oblibou sahá se k nim i později, když nebezpečenství škod se blíží hrozivěji.

Ve středoevropské oblasti přidává se do semene především prsť z hrobu, aby zapudila ptáky s osetého pole. Obyčej ten byl asi hojně rozšířen, když jej uvedl Monse ve svém spisku proti pověře, kárajícím zbloudilost sedláků, ať již jej čerpal z lidového podání nebo ze svých pramenů.4) Než i na Slovensku byl zaznamenán, neboť i tu radí přimíchati k zrní, k setí určenému, hlíny z nově nasypaného hrobu, neboť pak nebudou ptáci zrna v poli zobatí.6) V Čechách vrací se pověra ta ve formě poněkud změněné. Na novou neděli má se totiž pole přehodit hřbitovní zemí, aby na něm housenky nedělaly škody, anebo se mají položití kaménky na hřbitově sebrané na tři rohy pole, aby všichni ptáci, kteří na něm působí škodu, odletěli čtvrtým rohem s pole pryč.6) Podobné příklady zapsány byly na př. i v Lužici, kde pomocí písku z nového hrobu mohou býti ptáci od obilí zahnáni, i u Mazurů, kteří hlínu s hrobu posledního nebožtíka, neohlížejíce se a nemluvíce, sypou na saze-ničky zelí.7)

Kromě hřbitovní půdy moc zaháněti škodnou s polí a stodol bývá připisována též š atu mrtvého a plachtě, na které ležel. Zavěsí-li se v prosném nebo ječném poli podbradek mrtvého, všichni ptáci se poli podle české pověry vyhýbají, ba ani zloději nepřijdou na lusky, mezi kterými je uložen.8)

Se je-li se obilí z čepice mrtvého, nepřijdou na ně vrabci,9) rovněž tak položí-li se na pole prosem oseté kus jeho šatu, kterým byl otřen,10) nebo klíč, který mu náležel,11) lžíce, kterou


4) Český Lid VI. s. 196.
5) Sb. Matice Slov. I. s- 203; Chorvát: Smrt. pohrab a mrtví v tradicii a zvykoch ludových. Slov. Pohlady XV. s. 89.
6) Košťál: Rostlinstvo s. 204, І46.
7) Schulenburg: Wendische Volkssagen s. 242; Toppen-Wisła VI. s. 774.
8) Květy 1846, s. 539; Český Lid XXII. s. 195; Košťál: Rostlinstvo s. 193, 186, 147.
9) Schulenburg: Wendisches Volksthum s. 110. 10) Württ. Jahrbücher 1907, s. 202; Lud XII. s. 62. 11) Schulenhurg 1. c. s. 110.

Předchozí   Následující