str. 270
jedl,12) anebo použije-li se za rozsívku plachty, na které nebožtík byl položen.13)
Právě tak sláma, na níž ležel, má moc zaháněti housenky a myši, nasype-li se na rohy pole nebo do stodoly.14) Podobně působí i voda, kterou byl mrtvý umyt, zahánějíc myši, stinky, ba i zloděje.15) V Lužici došlo pak podle této představy k složitější radě prosít semeno prosa skrze proražené dno hrnku, z něhož byl mrtvý umýván, aby bylo chráněno před ptáky.16) Je pochopitelné, že i tříska z rakve se vyznačuje touže schopností a zahání vrabce nebo housenky, je-li zasazena do pole, právě tak jako hobliny z rakve, na jeho rozích zapálené, zahánějí svým kouřem obtížný hmyz.17)
Ničivá a odpuzující moc přechází však také na vše, co souvisí s přípravou hrobu a rakve: Pomocí lopaty nebo motyky, hrobařovi ukradené, může býti na př. pšenice zbavena sněti, „strojí-li se" jimi před setím; pomocí hole, kterou hrobník měřil hrob, mohou býti zapuzeni vrabci a zajíci, zarazí-li se hůl do pole; vleče-li se kolem zelného záhonu provázek, jímž byla měřena mrtvola, může býti hospodář bezpečen, že na ně nepřijdou zajíci.18)
S hlubokou vírou používá se předmětů, které jeví vztahy k mrtvým a ke hřbitovu, v krajích finských a estonských, kde rolník zabezpečuje si jejich pomocí své pole jmenovitě před zloději a všemi nepříznivými vlivy a to již při pálení lesa, zejména pak při oplocení a oborání pole. Řada předmětů, kterých při tom používá, je daleko pestřejší než u nás.19) Finský rolník nosí s sebou nebo zahrabává do pole nebo věší na plot kosti ze hřbitova, hřebík z rakve, jehlu, kterou byl šit oděv pro mrtvého, nit, která byla protažena jeho rty, peníz, který byl vložen v jeho ústa, provaz, který byl ovinut kol jeho krku a j. Estonský rozsévač béře zase semeno z lidské lebky anebo je
12) Jestliže na Dohrzyúsku chodí lidé kolem pole se lžicí, kterou mrtvý jídával, říkajíce: jak onen člověk toutn lžicí nemůže jisti ani piti, tak ať ani vrabci,, ani .myši nemohou onoho obilí jisti ani piti — spojují ve svém výkonu zároveň s vlivem mrtvého i kouzlo analogie i ochranně působení magického kruhu. (Zb. wiad. III. s. 114, Nro 19)
13) Świętek: Lud Nadrabski s. 559; Zb. wiad. III. s. 8. Na Poličsku prostírali při pohřbu rozsívku na rakev ve chvíli, kdy se kněz u ní modlí, věříce, že obilí, z rozsívky té seté, se pěkně urodí. Obranný vliv, který se uplatňuje na prospěch obilí, přešel v kladné působení podle vývoje představ, že to, co ochraňuje, vlastně prospívá. K tomu přispěl ovšem i motiv kněžského žehnání. (Jitřenka XIII. s. 71.)
14) Moravský Lid s. 287; Chrudimsko a Nasavrcko s. 435; . Šwietek: Lud Nadrabski s. 132.
15) Grohmann: Aberglauben s. 62; Morav. Lid s. 287; Jitřenka XIII. s. 132.
16) Schulenburg 1. c. s. 110.
17) Grohmann 1. c. s. 73; Jitřenka XIII. s, 71; Slov. Pohľady XV. s. 89; Grohmann 1. c. s. 86; Gołębiowski: Lud Polski s. 143.
18) Archiv Národop. musea 59/3 (zpráva z Roudnická); Medvecký: Detva s. 105; Čas. ol. mus. XII. s. 111.
19) Rantasalo: Ackerbau I. s. 10 n., 44 n., 72, 76, II. s. 70, 88 n., III. s. 8 n.
|
|