Předchozí pohled na ORIGINAL | OCR Následující
str. 16

Kromě uvedených map26) nalezneme ojediněle i starší mapy některých osad, které si dominia dávala pořizovati k různým potřebám; to jsou jen vzácné výjimky, takže musíme se spoko jiti mapami katastru stabilního.

Tento způsob práce, vycházející od starých map katastrálních, je sice zdlouhavější, ale proti některým pracím zahraničním, které přinesly již roztřídění obcí pro celý stát, a kde autoři vycházejí od map přehledných (1:25.000 neb 1:75.000) přinese jistě výsledky spolehlivější. Nelze totiž při studiu venkovských sídel odloučiti od vlastního půdorysu vesnice (t. j. zastavěné plochy), který podává přehledná mapa dosti dobře, obraz roztřídění a umístení pozemků, které poskytuje jedině mapa podrobná. Obé je úzce s sebou spjato, neboť v uspořádání domů ve srovnání s umístěním pozemků odráží se vlastně sociální a hospodářská podstata vývoje vesnice. Pak se jedná také o to, aby byl studován pokud možno původní stav našich osad, což nám umožňuje také správnější a spolehlivější jejich třídění, než kdybychom vyšli od stavu přítomného, který vykazuje již .tolik zásadních změn, které původní stav často úplně stírají.

Z těchto důvodů nedojde u nás asi hned k soubornému zpracování všech osad naší republiky a budeme se musiti spokojiti studiemi jen větších oblastí nebo monografiemi jednotlivých vesnic. Toho si jest vědoma také komise27) pro studium sídel v Československé republice, která za součinnosti Národopisné společnosti českoslo-vanské přikročila již k vypracování některých obcí v Československu a k stanovení a vymezení názvů typů venkovských obcí, ježto pro naše vesnice není u nás dosud ani přesně vymezených pojmů. Názvy, přijímané z jiných jazyků, nevystihovaly namnoze vlastností našich vesnic. Je samozřejmé, že nebylo třeba měniti české názvy tam, kde dosud vžité dobře vyhovovaly.

Dělím proto naše venkovská sídla takto:

1. Podle jejich umístění v geografickém prostředí na rovinné, údolní, svahové a hřbetní.

2. Podle množství domů a jich umístění (půdorysu osad) v obecním katastru uvádí se především:

A. Samota28) (solitaire, wieś samotnicza, samotno kmetijo, Einzelhof, homesteads). Jsou to ojedinělá sídla sporadicky rozptý-


26) Mapy sltabil. katastru, t. zv. indikační skizzy, jsou přístupny jednak v Archívu katastrál., map při ministerstvu financí nebo v Zemských archivech. Všechny náčrtky, které zde jako vzory jsou uvedeny jsou jejich zmenšeni-nami.
27) Komise tato, přičleněná čsl. společnosti zeměpisné, vznikla na základě resoluce o nutnosti výzkumu a objasnění sídelního zeimlěpiísu, přijaté na П. sjezdu čsl. geografů v Bratislavě r. 1933 podle návrhu sekce anthropogeogra-fícké. Předsedou komise je ptrof. dr. Fr. Koláček, místopřed. doc. dr. Auerhan a jednatelem doc. dr. J. Pohl; další členové: prof. dr. V. Dědina, prof. dr. B. Horák, prof. dr. J. Král, doc. dr. V. Novák a doc. dr. D. Stránská.
28) Tyto názvy a vymezení pojmů jsou prací zmíněné komise na podkladě návrhu dr. J. Pohla. Mají sloužiti především pracovníkům v otázkách sídelního zeměpisu a sdružiti je ke společné práci.

Předchozí   Následující