Předchozí pohled na ORIGINAL | OCR Následující
str. 100

smíme počítati dříve. Pro Slovany polabské nemáme pro tento pluh staršího dokladu z doby před XH. stoletím, pro Slovany podunajské a podkarpatské ano. Vidíme předně, že byl římský pluh u podunajských kolonistů již před příchodem Avarů a Slované jej mohli dobře sledovat již v této době. Potom nám jej gajárský nález přímo dokládá, třebas teprve v IX. století.

Z toho je zjevno, že římský pluh přešel k podkarpatským Slovanům nejpozději v IX. století, pravděpodobně však již před tím. U Bulharu uvádí Jan Exarch v Šestodněvu ještě radla dřevěná4). Stender-Petersen ve své knize o stycích goto-slovanských vyslovil se v tom smyslu, že Slované převzali pluh prostřednictvím Gotů již ve IV.—V. stol.5) Ale pro to zatím dokladů z Ruska nemám.

Literatura.

K otázce chodských spínátek. V Národopisném Věstníku ХХГѴ., str. 306, byla uveřejněna recense mé výše uvedené práce. Recensent především upírá spínátkám povahu zjevu všeobecného a nepřímo poukazuje, že jde jen o nahodilé ukázky. Doklady z literatury bere v pochybnost, neboť pocházejí od beletristu, kterým nejde vždy o vědeckou pravdu. Doklady dochované v museích má za nedostačitelné, nebo o jejich provenienci pochybuje (mus. ve Vídni).

Jelikož by tato recense mohla vésti k mylnému předpokladu, že 1. moje práce jest povrchní, a 2. že otázka analogie chodských spínátek s jinými není hodna bedlivé pozornosti, považuji za nutno zde uvésti následující:

Spínátka na Chodsku pamatuje kde kdo ze starších lidí a též u národopisných pracovníků jsou všeobecně známa. O jejich typič-nosti a všeobecnosti nemůže býti sporu, i kdyby nebylo dnes jediného dochovaného dokladu.

Jest ovšem litovati, že naše krajinská musea a z valné části i musea ústřední, prováděla svoji sběratelskou činnost tak jednostranně, že si včas neopatřila materiál i u podobných drobností, nýbrž, že hleděla jen k nápadným zjevům hmotné lidové kultury. Mezerovitost našich musejních sbírek jest někde přímo úžasná a proto nemohou býti přirozeně základem vědeckého studia.

Tomuto nezájmu odpovídá však i dosavadní literatura. Uvedl-li jsem veškeré mně vůbec známé zmínky o spínátkách, činil jsem tak jen z vědecké povinnosti a nemohu za to, že jsou tak chudé. Přes to považuji zejména spisy Boženy Němcové a J. F. Hrušky za spolehlivý vědecký pramen.

Hledati doklady v archivech, zejména panských a soudních, bylo by v tomto případě prací málo nadějnou, pro obrovský rozsah prostě nemožnou. Jest více než jisto, že by pro spínátka nepodaly


4) ІП. Slovo 80 sl. Srv. Trifonov Спис, 1926, 8.
5) Lehnwörterkunde 408, 414.

Předchozí   Následující