Předchozí pohled na ORIGINAL | OCR Následující
str. 88

Když mistr izaráží první hřebík do laty (vodorovná lať přibitá na krokvích) a hřebík se při tom náhodou obrátí špičkou vzhůru, mistr řekne, aby byl gazda na sebe opatrný. A tu gazda musí dát na oběť do kostela, žebrákovi a pod.

Když mistr dokončil laty a začne přibíjet šindele, říká, jestliže ho dobře pohostili: „Ať se hospodáři tak milují, jako se ty dva šindele k sobě přibíjejí." A když chce, aby se nemilovali, přibíjí šindele na opačných stranách a říká: „Ať nežijete společně jako ty šindele nejsou u sebe."

Poslední šindel mistr nepřibíjí, ale řekne: „Jako ten hřebík chybí, tak ať v tomhle domě chybí i kočka i slepice strakatá nebo černá, také kocour strakatý nebo jakýkoli." Ten gazda neví, co mu mistr řekne, teprve potom vidí, že se mu nedaří (v domě). A když mistr hřebík přibije, tedy mistrovi schází.

Když ten mistr začne dělat postel, řekne, jestliže ho dobře hostili: „Tak se. sejděte, jako já chci rychle udělat tu postel." Jestliže ho špatně pohostili, řekne: „Rozejděte se jako se ta prkna rozešla." Protože prkna jsou z různých míst.

Když se postel sbijí dohromady, první železný hřebík se zatlouká na hochy a první dřevěný na děvčata.

(Prislop, Petro Jurten, starosta.)

Když mistr odřízne první třísku na prvních kládách domu, čaruje, aby v chalupě nebyly štěnice a aby se tam nekouřilo a dá tu třísku do kapsy. Jestliže s ní špatně zacházejí, způsobí, že hospodářům se v domě špatně vede.

(Venecija, Jan Džunda, gramotný, 38—40 let.)

Zedník vzal fc i j a n k u, kterou se pere prádlo, třikrát jí uhodil a pak ji tam (do pece) zabil, aby nebyli v domě č u r a k i, černí hrobaki.

(Od ženy ve vsi Poľakovce.)

Zedník na figli povídal, když u nich stavěli chalupu,'že jestli mu nedají pálenky, způsobí, že v domě budou štěnice. „Měli jsme štěnice."

(Od ženy ve vsi Široké.).

Zedník může způsobiti, že i štěnice budou v dome, ale to může udělat jen čaroděj.

(Od sedláků ve vsi Renčišov.)

Z uvedených příkladů je patrno, že řada zaříkání a magických úkonů řemeslníkových (při jeho dobré vůli a náklonnosti k majetní-kům stavěného domu) je namířena k tomu, aby způsobil šťastný rodinný život hospodářům nového domu. Musíme mít na zřeteli, že nový dům se často staví pro novou rodinu, t. j. pro párek novomanželů. Dále se poukazuje na to, že dobrý mistr pronáší zaříkání, aby se hospodáři rodili synové, zlý — aby se rodily dcerky. K tomu, aby se v domě rodili hoši a nikoli dívky, jsou namířeny i některé magické úkony, které se provádějí při svatbě. (Srov. v mé knize Actes


Předchozí   Následující